mikä kuivakakku ristiäisiin
Kommentit (12)
Se on ollut niin mielettömän suosittu kakku kaikissa juhlissa, joissa sitä olen tarjonnut. Kakku, josta puhutaan vielä pitkään! Ja voi tehdä pari viikkoa ennen juhlia "imeytymään".
on tosi tuhti tulee kermaa ym ja paksu suklaakuorrutus--menee kuin kuumille kiville + että teen sitä joka tutunkin juhliin--pyynnöstä
On ihan paras! Ohje löytyy sivuilta www.valio.fi siellä on muitakin loistavia leivontareseptejä!
onhan niitä vaikka mitä.. tiikerikakku oikeella suklaalla tehtynä on tosi hyvää.. banaanikakku on mun suosikki ja lapset tykkää siitä,mikäli tulee paljon lapsia
Oikein mausteinen kuivakakku on mahtavan makuista, toisin kuin kermaiset ja yleensä lässähtäneet ylimakeat täytekakut. Esim. englantilainen maustekakku, mmmm... Pitääkin kokeilla tuota arabialaista maustekakkua. Kiitos vinkistä!
munkaan mielestä. Todellinen kahvipöydän turhake. Jotain muuta sen sijaan: muffinseja, joku piiras tms,
70-luvulla söin sitä usein lapsuudenkodissani! =-D
70-luvulla söin sitä usein lapsuudenkodissani! =-D
tuorejuustokuorrutuksella? Meillä aina mennyt kuumille kiville.
Myös ns. Fazerin sininen kakku (googleta) on kiva, tai samalla idealla joku muu kuivakakku. Suklaakuorrute siinä päällä tekee vähän juhlavamman tunnelman :)
Meillä on usein ollut tälläistä ns. murokakkua, jonka taikinaa voi maustaa ihan oman mielensä mukaan:
200 g voita
1½ dl sokeria
3 munaa
2 tl leivinjauhetta
2 tl vaniljasokeria
3½ dl vehnäjauhoja
Vaahdota pehmeä voi ja sokeri + vaniljasokeri. Lisää munat voimakkaasti vatkaten. Sekoita joukkoon haluamasi makuaineet ja jauhot joihin on sekoitettu leivinjauhe.
Kaada taikina voideltuun ja korppujauhotettuun vuokaan ja paista 175 asteessa noin 50 minuuttia. Kun kakku alkaa irrota vuoan reunoista, se on valmis. Anna jäähtyä ennen kumoamista.
Kakku on tosi mehevää.
Hyviä makuaineita ovat esim:
- 1 sitruunan raastettu kuori ja mehu
- 1 tölkki säilykekirsikoita + liemi
- ½ levyä taloussuklaata rouhittuna
Mä olen tehnyt ristiäisiin kahdesti ambrosiakakun kuivakakun sijaan. Siis ihan yhtä helppo tehdä, mutta paistetaan tavallisessa kakkuvuokassa (ei rengasvuoka) ja siihen tulee sokerivesikuorrutus päälle ja koristeeksi vaikka sopivan värisiä rakeita. Appelsiininen, mehukas kakku, tosi hyvä!
Talviristiäisiin voisi tehdä vaikka Pirkan ohjeella Kentuckyn kakun, taatelikakusta jos tykkää, juhlava kuorrutus!
Arabialainen maustekakku on aina ihana.
Ja yhtä takuuvarma on joku tummaa suklaata sisältävä kahvikakku.