Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi että ärsyttää lapseni ystävän juoppo-äidin käytös

Vierailija
20.08.2011 |

Lapsellani on päiväkotikaverina suloinen tyttö, jonka äidillä taitaa olla paha alkoholiongelma. En osannut epäillä aiemmin mitään, ajattelin että on puhelias vaan mutta ilmeisesti on aina kännissä...Muut tuttuni ovat nähneet tämän äidin kalja kädessä leikkipihalla kesän mittaan monesti. Nyt oli sovittu jo alkuviikosta, että tuo tytön leikkimään oman tyttäreni kanssa lauantaina. Tänään vielä kävimme pikaisesti heidän kotonaan ja sovimme, että tulevat iltapäivällä kahden maissa. Tällä äidillä oli kädessä kaljatölkki ja keittiössä kassillinen yhjiä tölkkejä, sanoi vaan hymyille että "oli kaveri eilen kylässä". Jaa-a.

Nyt on tilanne se, että 4 v. tyttöni itkee kun kaveri ei tullutkaan ja tämä äiti ei vastaa puhelimeen/viesteihin. Voi että miten ärsyttää!!!



Ja sitten vielä sellainen seikka, että tämä äiti on maahanmuuttaja. En viitsi laittaa hänelle mitään ilkeää viestiä, haukkuisi vielä rasistiksi. On vaan tosi paha mieli oman tytön puolesta (ja tämän toisenkin). Meillä koko päivä nyt mennyt kotona vieraita ootellen.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tulee jotain muuta yllättävää menoa niin ei viitsitä ilmoittaa sille, kenen kanssa oli sovittu jo jotain. Kylmästi tehdään vaan oharit. Ja ihan paremmissakin piireissä tätä tapahtuu.



Lapsen pettymys on toki tosi kurjaa... aikuiset osaavat suhtautua "elämä on"-asenteella mutta sitä ei voi vaatia lapselta.

Vierailija
2/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllävoi äitikin olla alkoholisti... ikävä kyllä. Kannattaa varmasti ottaa etäisyyttä, ei muuta kuin ongelmia muuten odotettavissa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun on humalassa niin harvemmin muistaa minne piti mennä tai ainakaan saa aikaiseksi lähdettyä.... Tuosta kuviosta pitäisi vaan pitää lapset kaukana :-(

Vierailija
4/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

sitäpähän huomaa,ettei oo oikein toivottuakäytös!



Ei se lastensuojelimoiltus mitään ratkaise.voi petrata siksi aikaa ja tilanne jatkuu samana..parempi kun katkaiset välit hetkeksi!se on pahempi juttu!!

Vierailija
5/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei tarvitse sitten tuottaa pettymyksiä.

Vierailija
6/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sen voi tehdä nimettömänä.

Jos äiti ei siitä havahdu niin ainakin lapsen tilanne tulee sos.toimen tietoon.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse sellainen, että pidän kiinni sopimuksista ja muiden lapseni kavereiden perheiden kanssa tämä on toiminut hyvin. Ärsyttää tosi paljon tämä juttu, olen vielä viimeisilläni raskaana ja en jaksa itse touhuta tyttöni kanssa. Nyt häntä harmittaa ja en oikein osaa muuta tehdä kun syöttää hänelle karkkeja ja katsellaan leffaa.



Miten kannattaisi jatkossa toimia tämän kyseisen äidin kanssa? Lopetanko vaan yhteydenpidon?

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kaksi kuusi