60v, vain tytär muisti
Täytin lokakuun lopulla 60 vuotta. Koska olen sairaseläkkeellä, ei ollut työpaikaltakaan mukaan muistamassa. Lapsenlapset kävivät, kuten normaalisti, tyhjentämässä jääkaapin ja kyselemässä autoon bensarahaa. Eivät muistaneet mikä päivä on. Illalla kolmesta lapsesta yksi soitti ja toivotti hyvää syntymäpäivää.
Olin iloinen siitä että edes yksi muisti. Seuraavana päivänä ystäväni, jonka kanssa käymme ruokakaupassa, toivotti myös syntymäpäivää kun marketissa kärryjä työnsimme. Näin sitä vanhetaan, kuihdutaan pois kenenkään huomaamatta. Toisaalta, tarvitseeko edes huomata? Olin iloinen kun yksi lapsista muisti. Ja ystävästäni, joka kauppareissun päätteeksi vei ihan ravintolalounaalle ja vielä kiinalaiseen, jossa en ole käynyt 4 vuoteen.
Elämä ei ole onnea, se on arkista vastusten siivittämää taivallusta, jossa välillä sattuu jokin pieni onnen hetki. Hyvää loppuvuotta kaikille.
Kommentit (16)
Kiitävi aika, vierähtävät vuodet... surullistahan se on. Mutta kyllä, tarvitsee huomata.
Syntymäpäiväonnittelut näin jälkikäteen. Onnen hetkiä sinulle uudelle vuosikymmenelle, sen jokaiseen päivään 🌸
No jaa, täytin 50 vuosi sitten, ei ole kukaan muu onnitellut kuin töissä muistettiin hr:n toimesta. On lapsia ja sukulaisia, muutama ystävä.
Lämpimät onnentoivotukset kuusikymppiselle! Tosi kurjaa, kun eivät muistaneet synttäreitäsi. 60 on kuitenkin iso tasaluku.
Jos kohdallani olisi tuollainen tilanne niin pysähtyisin miettimään miksi näin.
Oma osuus asiaan?
Onnea sinulle aloittaja näin myöhässä! Itselläni ei ole ollut syntymäpäiväjuhlia koskaan, jotain pientä muistamisia lapsena. En ole siksi osannut kaivatakaan koskaan. Kun täytin 60v tuossa taannoin, oli talossamme putkiremontti meneillään, kerrostalo siis. Ei vettä, ei kylppäriä käytössä. Syntymäpäiväni osui Perjantaiksi, ja mielelläni menin töihin sinäkin aamuna putkihenkilöiden alta pois. Töissä ei syntymäpäivästäni tiedetty joten normaali ihan kiva työpäivä. Illalla kotiin tultua soitti veljeni ja onnitteli. Äitini, siskoni, ja toinen veljeni ohittivat asian ilman yhteydenottoa. Kahdesta liikkeestä joissa olen kanta-asiakas, tuli sähköpostiin onnittelut ja etukoodi jolla sain hakea pienen lahjan liikkeestä. Siinä se.
Onnea nyt jäkikäteen Ap:lle. MIkä oli syy, että et järjestänyt edes pieniä 60-vuotis synttäreitä ja kutsunut läheisiä kahveille ? Olen myös noin 60v ja oppinut, että itse täytyy järkätä ohjelmaa jos haluaa jotain kivaa tasavuosina saada osakseen. Meillä oli mieheni kanssa molemmilla 60-kymppiset samana syksynä ja juhlimme monta kertaa, hotelliloma, etelän matka ym. Onneksi on mies ja mahdollisuus tehdä joskus jotain kivaa. Myös minä osaan nauttia ihan pienistäkin asioista. Hyvää syksyä. MInua muisti onnitella miehen lisäksi tytär, sisko ja joku muu.
80 kohta ja kukaan ei muista. Onneksi itse vielä muistan.
Sehän on hieno juttu. Suuri osa unohdetaan jo kauan ennen tuota tai heitä käytetään esim. hyväksi anteeksiantamattomilla tavoilla. Siuna on kohdeltu hyvin.
Miksette pitäneet juhlia?
Miten lapsenlapset käyttäytyy noin, et ole rajoja laittanut?
Jos mä haluisin synttärit niin järjestäisin ne. Viimeksi järjestin isommat juhlat kun täytin 30v ja nyt olen 56v. Viiskymppisillä vein lapseni matkalle ja juhlittiin siellä. Ei mulla ole edes juuri ystäviä enää keiden kanssa juhlia, kun olen aika erakoitunut. Mutta pienet asiat on arvokkaita, siitä olen samaa mieltä. Onnittelut aplle!
Vierailija kirjoitti:
No hyvin olet lapsesi kasvattanut
Ei lapsia kasvateta ne vaan kasvaa.
Samaan ikään ehtineenä ajattelen asiaa niinkin, että onpahan myös juhlittukin ihan riittävästi synttäreitä oman tai muiden vuoksi. En koe, että aina pitäisi tulla muistetuksi. Jos kokisin tärkeäksi juhlia synttäreitäni järkkäisin juhlat ja kutsuisin lähiomaisia, ystäviä yms. En jotenkin saa kiinni sinun ajatuksestasi muuta kuin sen, että pitää iloita pienistäkin hetkistä, mutta ennen sitä edelsi pitempi tarina miten ei muistettu synttäreitä. Olisi reilumpaa vaan myöntää, miten odotti tulevansa muistetuksi ja ottaisi opiksi seuraavaksi synttäripäiväksi.