Ruotsilla menee paljon paremmin kuin suomella.
Suomessa ei enää koskaan voi laskea veroja esimerkiksi koska muuten maa romahtaa. Kaikki kallistuu ja siitä saa kiittää marinin ja orpon hallitusta. Edelliset hallitukset näytti sen tien mikä suomella on edessä seuraavat 50 vuotta. Kaikki kallistuu.
Kommentit (4)
Suomi on niin sekaisin, että siitä ei ota pirukaan selvää. Ja Orpo vaan myhäilee.
Rakennetaan tunnin juna hesasta kiovaan ja pistetään miljardeja kyytiin.
Ruotsissa ei näytä kovinpaan paljon paremmalta kuin meilläkään. Sote ei toimi (sieltä marin sen meille kopioi), rikoksia ja väkivaltaisiaa konflikteja on jatkuvasti. Tiet ja junarajat hajoavat (siellä Atlantin sateet ja tuulet ovat paljon pahempia kuin meillä mannerilmastossa.
Köyhät näkevät nälkää, asuntoja ei ole tai ovat aivan käsittämättömiä, esim kellarissa voi olal tynnörit, jonne potassa kannataan kakat.
Hoivaskandaaleja toisensa jälkeen. Miten on ymmärrettävä, että lääkäri tai hoitaja razzzkasi kymmeniä naisia, ennenkuin jäi kiinni.
Tai lapsi unohdetaan koulun kylppäriin, eikä kukaan tule etsimään, kun huolestunut vanhempi ihmettelee. Lopulta poliisi murtautui kouluun, mutta hekään ei menanneet löytää lasta lukituista suihkutiloista.
Verotus on liian kireää ihmisten mielestä jne jne.
Ruotsissa kyllä uutisoidaan maailmankin asioist vähä selkeämmin, nytkin näyttää olevan runsaasti myrskyjä ja luonnonkatastrofeja ympäri maailman.
SVT
Meillä vingutaan mediassa vain jonkun mummon pullien paistosta.
Mutta suomi vois rakentaa tunnin junan oulusta hesaan.