Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä oikeaa haittaa siitä on, jos juo päivittäin kahvia litratolkulla?

Vierailija
17.09.2008 |

lakaan näe tätä ongelmana, vaikka kumpikin kahvi on pakko saada. Muuten tulee päänsärky. Enkä mitenkään halua tästä tavasta eroon. Mutta jos juot litrakaupalla, niin kaipa siitä sitten haittavaikutuksiakin on. Kaikessahan liika on liikaa.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Pitkäaikaisella kofeiinin käytöllä on lukuisia haittavaikutuksia. Kahvi saattaa aiheuttaa verenpaineen nousua eli hypertensiota.Vatsavaivat ja monenlaiset ruoansulatusvaivat ovat myös mahdollisia. Jotkut saattavat saada rytmihäiriöitä. Psyykkisiä haittoja ovat muun muassa masennus, ahdistus, paniikkioireet ja paniikkihäiriö."



Siksi.



Pari kuppia päivässä on ok mutta saahan noin suuresta määrästä kahvia jo niin paljon kofeiinia että voi tulla sydämen rytmihäiriöitä ja vaikka mitä. Kofeiini on piriste kuten moni huume...Ei ole tervettä juoda liikaa. Googleta

Vierailija
2/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikki aina kauhistelevat kahvijuontiani ja usein ihmiset kertovat itse koittavansa vähentää tai lopettaa kahvin juontia.



Mutta miksi, mikä siinä on niin kauhean pahaa tai vaarallista? Tiedän, että se toimii nesteenpoistajana, mutta jos samalla huolehtii riittävästä veden juonnista? Tai mitä haittaa riippuvuus kofeiiniin, onko se todella niin paha asia? Onko se nyt niin suuri synti, jos aamuisin haluaa ehdottomasti aamukahvinsa, tai iltapäivällä alkaa kahvihammasta kolottaa?



Selluliittia siitä varmasti saa, mutta eikös sitä voi kompensoida vedenjuonnilla?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos juo päivän aikana yli 20 kupillista kahvia (tarkka luku muistaakseni 24 kuppia, 1 kuppi se vanha 1,2 dl). Pumppu pettää.



Normikahvista siis kyse ja tavanomaisista vahvuuksista, kofeiinipitoisuuksista jne.

Vierailija
4/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

aiheutta ja edistää mm. vatsahaavaa.



Mutta eihän toi muutama kuppi päivässä pahaksi ole.

Vierailija
5/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja mitään oireita ei ole. Sen on viimeaikaisten tutkimusten valossa huomattu estävän syöpää (ja nimenomaan RUNSAAN kahvinjuonnin).

Vierailija
6/6 |
17.09.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mahahaava tulee pidemmän pääle... hampaat mustuu ja olenpa kuullut että sikiövaurioitakin voi aiheuttaa joidenkin tutkimusten mukaan... tästä ei kannata huolestua kun ei ole valtakunnallisissa suosituksissakaan...