Sain rintasyöpädiagnoosin ja se on nyt leikattu. Tämä on ihan kamalaa, pitää vielä odottaa kasvaimen patologista tutkintaa
joka kestää yli kuukauden leikkauksesta. Joka puolella kroppaa on jotain tuntemuksia/oireita, joka toinen päivä olen paniikissa ja muutoin vähän rauhallisempi.
Lääkärien oletus taitaa olla että ei olisi levinnyt, mutta itselläni on paha aavistus :(
Kommentit (8)
Hei, ikävä kuulla tilanteestasi. Hyvä kuitenkin, että olet saanut hoitoa. Epätietoisuus ja odottaminen on monesti pahinta. Koita tehdä itsellesi tuttuja asioita, jutella jonkun kanssa ja keskittyä hetkeen.
Toivon sinulle parasta ja siunausta.
Rintasyöpää on Suomessa ja maailmalla tosi paljon. Asian hyvä puoli on se , että sitä on tutkittu paljon. Levinneenkin rintasyövän kanssa voi elää hyvää elämää, joskus jopa kymmeniä vuosia sopivan lääkityksen kera. Jos syöpä on paikallinen tai vain vähän levinnyt, se voidaan parantaakin.
Yritä ajatella, että koska et voi tehdä asian suhteen nyt mitään niin ei stressaamisestakaan ole mitään hyötyä. Nyt kannattaa nauttia elämästä ja pitää hyvä huolta itsestään. Toivotaan parasta, paljon tsemppiä sinulle!
Pyydä rauhoittavia pienellä kynnyksellä! Noin kova, jopa eksistentiaalinen stressi ei tee hyvää eikä sitä tarvitse kestää ilman lääkitystä. Toivottavasti saat hyviä uutisia!
Kiitos teille kauniista sanoistanne, tuli ihan tippa linssiin, kun muutenkin on tunteet pinnassa.
<3
Sellaista syöpäsairaan elämä on. Puoliso sairastui viisi vuotta sitten toiseen syöpään, sai hoidot ja ns. parani. Nyt taas löytyi kasvain ja here we go again. Ei tämä vissiin lopu koskaan. Loppuelämän epätietoisuus.
Parantumattomaan syövän kanssa oppii elämään. Älä vertaa itseäsi muihin terveisiin kavereihin. Yritä tehdä kaikkea kivaa mistä nautit. Hoidot on rajuja, mutta niistä onneksi toipuu. Suosittelen psykiatrista keskusteluapua ja vertaistukea. Ole kiltti itsellesi. Kerro peloistasi ja huolehdi hyvästä kunnosta, maistuvasta ruuasta, liikunnasta, levosta ja hengähdyshetkistä. Älä kadota omaa itseäsi. Naura niin paljon kuin naurattaa; eli kepeys antaa voimia.
Ja sori, en halua kenenkään mieltä tällä pahoittaa, vertaistukea saisi varmaan syöpäyhdistyksen kauttakin :(