Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kirja Niinistöstä ärsyttää saulia

Vierailija
05.11.2025 |

"Niinistön on ollut julkisuudessa vaikea peitellä Nurmen ja Matti Mörttisen kirjan hänessä herättämää ärtymystä ja kiistänyt kirjan väitteet presidentin valtaoikeuksien koettelustaan.

Lauantaina Niinistö päätyi lavalla jopa suosittelemaan Nurmelle ammatinvaihtoa, sillä ei pitänyt tämän tavasta vastata kysymyksiin."

 

"Nurmi myöntää yllättyneensä presidentin reaktiosta. Keskustelu toi hänestä hyvin esille Niinistön vallankäytön tapoja.

-Hänelle on tyypillistä vallankäyttäjänä pyrkiä sanallisilla sutkautuksilla ja populistisilla metodeilla kääntämään huomio itse asiasta ohi, Nurmi sanoo.

Hänen mielestään Niinistön vahvuuksiin ei lukeudu sellaisten keskustelujen käyminen, joissa esille pääsevät näkökulmat, jotka eivät häntä miellytä.

- En voi ymmärtää sitä, miksi Sauli Niinistö ei pysty malttiansa menettämättä tämäntyyppistä demokratiaan kuuluvaa tutkivaa journalismia ja tietokirjallisuutta hyväksymään."

https://www.is.fi/politiikka/art-2000005856293.html

 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Markkinointikikka. Tuo Niinistön taholta tuleva kritiikki kirjaa kohtaan lisää kirjan myyntiä.

Niinistön ihailijat ostaisivat sen joka tapauksessa.

Nyt siitä kiinnostuvat myös häneen kriittisesti suhtautuvat, koska he odottavat löytävänsä sieltä tukea omille mielipiteilleen.

Neutraalisti suhtautuvat kiinnostuvat siitä, mikä kirjassa on nyt niin pahasti sanottu, että tuolla tavalla piti suuttua.

Vierailija
2/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuon kirjan kirjoittajien pitäisi ottaa oppia Toni WIrtasen asenteesta omia teoksiaan kohtaan: "Jotain on mennyt pieleen, jos kukaan ei suutu."

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lukijat kyllä sietävät toimintansa arviointia erittäin hyvin, on siinä julkuille itsetunnon mallia.

Vierailija
4/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Väsähtänyt känkkäränkkä.

En tavallaan ihmettele, että Haukio osti itselleen oman asunnon.

Vierailija
5/5 |
05.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinistö kuuluu myös tähän Vapaa Muurari porukkaan, jossa vannotaan valoja 33- asteella Lusiferille. Tästä jo Julin kertoi Isännän Pöydässä, kun uskoi Jumalan sanaan, mutta lähti porukasta pois, jossa vannotaan valoja paholaiselle. Tästä ei toki kerrota niille alemmille asteille lainkaan? Ja onhan se kiva omistaa jokin hassu sormus ja hieno essu? Siellä paholainen tekee ovelasti työtään, että olet niin hieno mies ja yhteiskunnan tukipilari ym. Raamatusta tai uskonnosta ei saa puhua lainkaan, mutta kuitenkin vannotaan valoja käsi Raamatulla? Miksi uskonnosta ja politiikasta ei voi puhua, kun siihen liitetään Raamattu? Paholainen sekoittaa oikeasti niin pahan kuin hyvän ovelasti, että olet hyvä mies, saat rahaa ja valtaa? Tämä on suoraan kuin Raamatusta, jossa Lusifer lupaa, Jeesukselle,  että saat kaiken vallan ja mammonan, jos teet kuin minä paholainen. Eli Vapaa Muurari järjestö on oikeasti paholaisen järjestö!! Miksi kukaan mies haluaa sen hienon sormuksen ja essun ym ja mukamas kuuluu meidän rituaaliin?!! Kukaan oikea uskova ja Jumalaan uskova ei usko näitä satuja, jotka mukamas vain varattu miehiä varten? Näköjään miehiä on helpompi uskotella pahan tekoon?!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän seitsemän kahdeksan