3v tyttö muskariin vai tanssiin?
Haluaisi itse tanssiin kun taas itse pidän muskaria parempana ekana harrastuksena. Ei ole ennen käynyt missään. Päiväkodissa on.
Kommentit (9)
Noinpienenä aloittaessaan hänestä voi kehittyä varsianinen taituri. Musiikki tulee siinä ohessa tietenkin, tanssiin kuuluu musiikki.
ei ole ennen käynyt missään harrastuksessa, tokihan päiväkodissa on lauluhetki kerran viikossa ja jumppa kerran viikossa ihan normiohjelmassa. Puheterapeutti suositteli muskaria, siksi ajattelin sitä. Lapsi ei vain itse innostu vaan haluaisi tanssiin. Itselläni musiikkiopistotausta ja sinne toivoisin lapsenkin aikanaan menevän, siksikin ajattelin muskaria.
Meillä on lapset käyneet muskarissa 8-kuisista...
3-vuotiaina aloittaneet tanssin.
Meillä on lapset käyneet muskarissa 8-kuisista...
3-vuotiaina aloittaneet tanssin.
puheterapeutti oli sitä mieltä että musiikin rytmiikka auttaa puheenkehityksessä, lapsella hankaluuksia hahmottaa konsonanttien paikat sanoissa ja muskari voisi kuulemma auttaa siinä. Toisaalta onhan se rytmi tanssissakin ja siinä tulee myös musiikki mukana.
Kyllä mekin kävimme vauvamuskarissa aikoinaan mutta koska lapsi aloitti päivähoidossa 1,5 se jäi, säännöllinen harrastus yhdistettynä päivähoitoon noin pienellä oli mielestäni liikaa. Kotona toki laulamme ja loruttelemme.
Hyvä, että on aloitettu varhain. Voihan sitä tanssia kokeilla, jos kerran lapsi itse siitä intoilee. Ehkä into loppuu lyhyeen ja vaihdattekin muskariin, tai sitten intoa piisaa ja isompana musiikin pariin.
Lapsi on siis 3,5v ja käyty nyt muutama kerta puheterapiassa koska puheessa kirjaimet vaihtavat paikkaa niin lennokkaasti että pkssa vaikeuksia häntä ymmärtää. Onko tämä tavatonta että näin varhain päässyt, puheterapeutti oli sitä mieltä että hyvä kun sai lähetteen aikaisin, ongelmaan voidaan puuttua ennenkuin se menee pahemmaksi ja vaikeuttaa myöhemmin esim eskarin alkaessa.
että "mitä aikaisemmin, sen paremmin".
Ensinnäkin ne resurssit on rajalliset ja toisekseen, osa noista "puheen puutteista" korjaantuu ihan omia aikojaan.
eli aloituksessa olisi pitänyt tarkentaa että kyseessä on 3v5kk lapsesta? Olisiko se vaikuttanut vastauksiin. Voi taivas tätä saivartelua. Ja tiedoksi vielä sinulle joka tätä puheterapia-asiaa ihmettelet, lähete siihen tehtiin 3v-neuvolassa eli tasan sinä päivänä kun lapsi täytti 3v. Ja kysymyksenihän liittyi harrastuksen valintaan, ei siihen onko puheterapia aloitettu sopivan ikäisenä..
Ja eikö lapsi ole sellaisessa ollut jo?
Tanssi on liikuntaa ja aina hyvästä.