Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Yrittäjät itkee

Vierailija
19.10.2025 |

Nyt yrittäjät itkee kun ammattikoulutus ei tuota töihin sopivaa porukkaa. Ammattikoulu uudistettiin Sipälän ja Orpon koulutuslupaus kuvalla voittetujen vaalin jälkeen. 

Yrittäjät saivat tahtonsa läpi ja oikeisto teki uudistuksen ideologiansa mukaisesti. 

Nyt Orpon perskokare hallitus on vienyt yrityksiltä myös asiakkaat. Taas yrittäjät vaikeroi. Miten tämä on mahdollista? Yrittäjät saavat nyt juuri sitä mitä äänestävät, miksi ei kelpaa?

Kokoomus voi ottaa lisää rahaa sieltä taikaseinästä, eli köyhiltä. Sieltä kun aina ottaa, niin ei mene pieleen koskaan. Kuten nyt nähdään. 

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
19.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole totta. Talous on dynaamisten vaikutusten myötä nousukiidossa. Käänne on ihan nurkan takana. 

 

t.persu ikuisesti

Vierailija
2/4 |
19.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yrittäjät nyt aina itkee. Itkee tai uhoaa. Turhaan. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
19.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onneksi yrittäjät voivat lopettaa palkanmaksun ja työttömäthän on tunnetusti rikkaita.

Tuttu rakennusmestari tekee hiki hatussa rakennustöitä, mutta ei ole aikomustakaan palkata apulaista, koska palkatusta työvoimasta ei ole kuin haittaa.

yrittäjät eivät koskaan halunneet ajaa ammattikoulutusta alas, vasemmisto on ollut jo pitkään sitä mieltä, että ei meillä pidä kenenkään tehdä töitä, valtio kyllä maksaa kaiken.

Vierailija
4/4 |
19.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yrittäjät saa itkeä. Palkkaa ei voi nostaa eikä ketään voi palkata ja uli, uli ihmiset ei kuluta. Kiittäköön hallitusta piip "hyvästä" hallitusohjelmasta.