Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

mitä "välipaloja" nälkäiselle 6vuotiaalle?

Vierailija
27.08.2011 |

sillä on jatkuva nälkä.siis ihan oikeasti.



maitoallerginen,eli ei mitään raejuustoja sun muuta voi antaa.



se syö kerralla vaikka puolikkaan kurkuun ja pari paprikaa,muutama lihapulla......





apua?



jatkuvasti jääkaapilla. on siis tyttö,ja ihan normaalipainoinen.

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En todellakaan osaa auttaa kun on tuo maitoallergia, meillä syövät jugurttia, viilejä, pullaa joka on tehty maitoon , makaroonivelliä maidossa keitettynä, croissanttejä, juustoa, riisipuuroa joka on tehty maitoon, ja juovat kaakaota.

Vierailija
2/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täyttäviä (proteiinia ja hyvää rasvaa) ja terveellisiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ruisleipä tai kaksi, päälle kinkkua, juustoa ja kasviksia. Juomaksi vaikka lasillinen mehukeittoa. Tai vaikka karjalanpiirakka ja päälle pari kananmunansiivua jnejne



Syökö kunnolla ruoka-aikoina? Jos ei syö niin sitten siihen huomio.

Vierailija
4/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta ei.

Vierailija
5/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

voi vetää 4!! ruispalaa peräkkäin.



ap

Vierailija
6/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täyttävä aamupala, lautasellinen tavallista kotiruokaa lounaalla tai kunnollinen koulu- tai eskarilounas ja lautasellinen kotiruokaa päivällisellä? Tähän sitten välipala iltapäivällä ja iltapala.



Jos tosiaan nirsoilee pääaterioilla niin ei ihmekään jos on nälkä. Jos ei nirsoile, niin sitten vaan isompia annoksia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nyt teette selkeän ateriarytmin ja jatkuva napostelu pois. Ruoka-aikana syödään kunnollista terveellistä kotiruokaa niin paljon kun haluaa ja valipala-aikana välipalaa niin paljon kun jaksaa. Koko aikainen kaapillakäynti ei ole hyväksi. Ja jos siis olet päättänyt, että tänään välipalalla on ruisleipää, anna syödä niin että on vatsa täynnä ja sitten taas ruoka-aikana ruokaa.

Ateriarytmi voi olla esim: aamupala, lounas, välipala, päivällinen ja iltaruoka. Parasta on jos ruokailut ovat joka päivä samaan aikaan. ruokailujen välillä ei syödä mitään vaikka olisi kuinka nälkä, niin kyllä se rytmi nopeasti löytyy. Jos lapsesi on normaalipainoinen, ei ole mitään syytä rajoittaa ruokamääriä, vaan ainoastaan pitää kiinni oikeasta rytmistä.

Vierailija
8/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Banaani on todella täyttävää ja hyvä välipala. Leivän syönti on mielestäni ok kunhan se on tosiaan KUNNON ruisleipää, jossa on ravinteita eikä mitään vaaleaa pullamössöä. Omenaa, viinirypäleitä, kiiviä, porkkanaa, eri pähkinöitä, appelsiinia, mandariineja, naurista, kukkakaalia (on muuten herkullisia oikeasti ainakin meidän lasten mielestä! :D), vesimelonia (suurimmaksi osaksi vettä joten on kevyttä), hunajamelonia. Kaikkea mitä keksit kaupan vihannes- ja hedelmähyllyiltä kantaa. Niistä ei pitäisi tulla huono omatunto jos antaa lapsen puputtaa kasviksia, se on vaan hyväksi :) Ja tosiaan kiinnitä huomiota niihin lämpimiin ruokiin että tyttö syö silloin kunnolla!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

papusalaattia, pähkinöitä ja rusinoita, vispipuuroa.

Vierailija
10/10 |
27.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Puolikas kurkku välipalana ei kyllä anna lapselle yhtään energiaa. Siksihän sillä lapsella on jatkuva nälkä, kun ei saa tarpeeksi energiaa ruoastaan.



Itse katsoisin, että lapsi saa aterioilla myös rasvaa ruokansa mukana. Siis ei mitään kevyttä kasviskeittoa, tai ainakin toisen lämpimän aterian päivässä täytyy olla tukevampi. Lapset kuitenkin tarvitsevat sitä rasvaa mm. aivojen kehitykseen ja muuhun kasvuunsa ihan eri tavalla kuin aikuiset. Ja kunnolla proteiinia, ei vain pelkkiä vihanneksia (tai kasvisruoissa täytyy kunnolla huomioida myös proteiinin tarve).



Ellei lapsi kärsi ylipainosta, vaan on pikemminkin hoikka, paljon liikkuva ja paljon energiaa kuluttava, jatkuvasti nälkäinen lapsi, niin tarjoaisin kunnollisia energiapitoisia välipaloja. Ei siis vaan kurkkuja ja paprikoita, vaan toisaan tarttee olla ne lihapullatkin lisäksi. Banaani on meillä paljon käytetty, voileivät kinkulla ja vihanneksilla. Maitoallergisillekin käyvät usein soija- tai kaura"jugurtit" muun lisänä. Pähkinät hyviä, mutta useille allergisille eivät sovi. Ja meillä kävisi hyvin myös tuo lihapullat ja vihannekset välipalaksi. Tänään 6-vuotias poika vetäisi mm. 11 lihapullaa aamupalaksi... Syö ihan järkyttäviä määriä siihen nähden, että on todella laiha. Jatkuva liikunta kuluttaa sitä energiaa hurjasti.