Wolt taipui: alkaa palkata lähettejä työntekijöiksi palkka keskimäärin 14 euroa tunnissa, yrittäjille 21 euroa
Kannattaa alkaa Wolt-kuskiksi, jos 7-8-tuntisesta työviikosta maksetaan 1000-1200€. Helppoa rahaa.
Kommentit (14)
Vierailija kirjoitti:
Aika paljon eka vau
Vau oot eka
Se on kyllä varmaan rikkaiden hommaa mut aika paljon on nähny et kuskit esim. Ajaa jalkakäytävillä niin on varmaan vähän huono maine nii en kyl
Onnea yritykseen tuoda pitsat kotiin samalla hinnalla kuin kamelikuskit nyt heittää keikkaa jos pitää maksaa 14 egeä tunti.
Reilu pari tonnia, jos tekee täyttä päivää.
Vierailija kirjoitti:
Reilu pari tonnia, jos tekee täyttä päivää.
Summa sisältää myös korvauksen oman auton tai pyörän käytöstä...
Aikamoinen vitsi tuo "korvaus".
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Reilu pari tonnia, jos tekee täyttä päivää.
Summa sisältää myös korvauksen oman auton tai pyörän käytöstä...
Aikamoinen vitsi tuo "korvaus".
Eipä mistään sähköskootterista tai polku pyörästä paljon kuluja tule...
Tunti palkaksi ihan kohtuullinen, mutta epäilen ettei kovin monelle riitä työtunteja joka päivälle edes kuutta. Lisäksi pienemmissä kaupungeissa työt todennäköisesti keskittyvät ajoille 11 - 13 ja 16 - 21.
Artikkelin Hossaini tekee 7-8 tuntista viikkoa ja tienaa 1000-1500€/kk
Tuohan tekee about 30-50€/h, hemmetin hyvinhän tuossa tienaa noin vähillä tunneilla!
Hieno systeemi, missä päivystämisestä ei makseta, ruoan toimituksen jälkeisestä paluumatkasta ei makseta, annoksen valmistumisen odottelusta ravintolan aulassa ei makseta...
"Kannattaa alkaa Wolt-kuskiksi, jos 7-8-tuntisesta työviikosta maksetaan 1000-1200€. Helppoa rahaa."
Missä sanotaan että voisi tienata yli tonnin viikossa?
Maksimitunnit, eli 40 tuntia viikossa tarkottaisi 560 euroa viikossa, mutta mitään tuollaista palkkaa eivät tule tietenkään saaman vaan kuten jutussakin mainitaan, saavat palkkaa vain tehdyistä kuljetuksista, eli palkka jatkossakin se mitä ovat aiemmin saaneet.
"Vantaan ammattiopisto Variassa ravintola- ja catering -alaa runsaan vuoden opiskellut Hossain tekee töitä Wolt-lähettinä vaihtelevasti, usein 7-8 tuntia päivässä. Hän kertoo ansaitsevansa kuukaudessa 1 000 - 1 500 euroa." Eli niskalimassa painat ruokalähettinä kovaa fyysistä duunia ja saat reilun tonnin kuussa. Siinä on se totuus jatkossakin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Reilu pari tonnia, jos tekee täyttä päivää.
Summa sisältää myös korvauksen oman auton tai pyörän käytöstä...
Aikamoinen vitsi tuo "korvaus".
Niin ja siis eihän tuo 14 euroa edes ole oikea tuntipalkka. "Läheteille maksetaan edelleen vain tehdyistä kuljetuksista. Yhtiön mukaan työsuhteessa lähettien tuntipalkka tulee olemaan noin neljätoista euroa siltä ajalta, kun he tekevät kuljetuksia. Summa sisältää myös korvauksen oman auton tai pyörän käytöstä."
Siis toihan on siis käytännössä urakkapalkka ja saat urakalla maksimissaan 14 euroa tunnilta, jos sulla on jatkuvasti "poka" päällä. Jos ei ole pokaa päällä, et saa senttiäkään. Mikä svitun "tuntipalkka" tollanen on? Vielä joudut ite maksaan bensasi ja ylipäätään kaikki auton tai kulkuvälineesi kustannukset. Tämä on sitä kokoomus-Suomen todellista märkää unelmaa.
Siis kuukaudessa 1000-1200€, jos tekee 7-8-tuntista työviikkoa. Ap