Tulisiko lastensuojelulakia muuttaa tämän Auerin tapauksen johdosta?
Tuntuu käsittämättömältä, että lasten puheiden perusteella on toimitettu ihmisiä vankilaan kymmeneksi vuodeksi.
Vain siksi että uskottiin lasten puheita jotka viittasivat seksuaaliseen hyväksikäyttöön ja pahoinpitelyihin. Näissä asioissa ei saa uskoa lasta.
Tuleeko siis lastensuojelulakia muuttaa tämän tapauksen johdosta?
Kommentit (6)
Vierailija kirjoitti:
Miten tämä liittyy lastensuojelulakiin?
No siten että ei voida tehdä lastensuojelutoimenpiteitä, jos epäillään lasten pahoinpitelyä tai seks hyväksikäyttöä perheessä lasten puheiden perusteella. Niin saadaan vain syyttömiä vankilaan.
Juttu ei perustu vain lasten kertomuksiin. KKO on sanonut ettei tuomio todennäköisesti muutu vaikka lapset valehtelikin.
Kyllä Anneli Auer ja Jens Kukka ovat oikeuskäytännön malliesimerkkitapauksia.
Ei vaan pitäisi tunnistaa ja tunnustaa se, että viranomaiset pystyvät manipuloimaan lapsia ja myös he voivat olla se väärin toimiva osapuoli. Ylipäätään lastensuojelu on vähän omituinen konsepti, sillä lapsi tulee naisen kohdusta ja on siis tavallaan tämän tuote. Pitäisikö miehiäkin alkaa suojelemaan palkaltaan tai omaisuudeltaan ja ottaa palkka holhoukseen, jos se menee vääriin tarkoituksiin?
Itse kutsun tuota ihan reippaasti lastenryöstöksi. Myös miesten omistajuus lapsiin on lapsenryöstöä.
Kaiken kaikkiaan selkeintä olisi, kun vain äidillä olisi juridinnen oikeus oman kehonsa tuotoksiin ja äiti hallinnoisi kaikkia lasten asioita. Lisäksi äidillä tulee olla riittävä toimeentulo (sosiaaliturva) elättää lapset, jotta hän ei tarvitse mitään ulkopuolisilta miehiltä tai edes lapsen isältä. Vain tämä turvaa naisen ja lasten vakaan kasvun, miehiin ei ole näissä asioissa luottamista. Eikä näemmä lasuunkaan.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Miten tämä liittyy lastensuojelulakiin?
No siten että ei voida tehdä lastensuojelutoimenpiteitä, jos epäillään lasten pahoinpitelyä tai seks hyväksikäyttöä perheessä lasten puheiden perusteella. Niin saadaan vain syyttömiä vankilaan.
Eläintaloudessa on aika selkeää, että emo hoitaa poikasia - joskus hyvin ja joskus hapuillen. Mutta mitään hyväksikäyttöjä ei tapahdu, kun mitään koiraita ei hääräile ympärillä. Miksi ihmismies on näin sairas ja miksi lainsäädäntö tukee sairaiden yksilöiden sekoilua? Suojella täytyy naisia ja lapsia heiltä.
Miten tämä liittyy lastensuojelulakiin?