đđ Keskustellaan junamatkustamisesta Suomessa ja ulkomailla
đđ Omia kokemuksiasi Suomessa ja ulkomailla?
MistÀ minne matkustit? MinkÀlaisen paikan varasit? Makuuhytti, ekstra rento, ekstra hiljainen, ekoluokka tai lemmikkipaikka.
Onko junaliput edullisia mielestÀsi?
Kuinka usein matkustat?
Kommentit (5)
Kiva aihe :)
Suomessa matkustin junalla varsin opiskeluaikoina paljon. Ulkomailla oon matkustanut pÀÀasiassa Saksassa ja Ranskassa junilla. NykyÀÀn tulee reissattua junalla vÀhemmÀn, vaikka se on mun lempparimatkustusmuoto.
YleensÀ varaan tavallisen paikan, mutta katson aina onko ekstra- tai ykkösluokkaan saatavilla tarjouksia tms. Junaliput on mun mielestÀ liian kalliita ja inhoan kaukojunien dynaamista hinnoittelua. Olisi kiva mennÀ Keski-Eurooppaan junalla, mutta lentÀminen on yleensÀ halvempaa, varsinkin jos vertaa matka-aika ja hinta -suhdetta.
Suomessa en kauheesti tykkÀÀ Vr:n junien ulkoasusta ja sisustuksesta, mun mielestÀ esim. Ranskassa junat on tyylikkÀÀmpiÀ.
Kuopiosta Helsinkiin extra rennossa. Erillinen istumapaikka houkutteli. PÀÀsin kuuntelemaan koko matkan ravintolavaunun nousuhumalaista rÀkÀtystÀ.
Matkustan harvoin. Silloin kun matkustan, ostan liput makuuvaunuun yöjunissa ja pÀivÀjuniin ostan 2 hengen hytin tai 4 hengen hytin. SiellÀ saa olla omissa oloissa.
Ostamaani pÀivÀhyttiin ei myydÀ lippuja muille matkustajille.
Voin siis ostaa 4 hengen hytin omaan kÀyttööni yksin.
Maksan aina Ekstra rauhallisesta, koska haluan oman istumapaikan.
Junaliput on Suomessa jÀÀtÀvÀn hintaisia siihen nÀhden mitÀ vastinetta rahalle saa ja jos ei pysty suunnittelemaan menojaan kuukausitolkulla etukÀteen tai ottamaan sitÀ aamuneljÀltÀ tai keskellÀ pÀivÀÀ lÀhtevÀÀ vuoroa.
Ulkomailla olen ollut jenkeissÀ junassa kolme kertaa Massachusettsin alueella. TÀmÀ oli vuonna 2017. Oli paperiset liput, konnari repÀisi niistÀ palan pois ja laittoi lipun sen penkin kohdalle minne olit sattunut istumaan. 2020 juuri ennen epidemiaa matkustettiin junalla New Yorkista Washingtoniin. Oli ihan toimiva yhteys, mutta juna oli paljon kuluneempi kuin mihin on Suomessa tottunut.
Suomessa jonkin verran ja ulkomailla yhdesti. Ovat halpoja mielestÀni ja tasanen ja turvallinen vaikka vÀhÀn tylsÀ matkustusmuoto. En kaipaa extroja, kuunteleen kiinnostavia podcasteja niin aika sujuu rattoisasti.