YLE huolissaan tukien leikkauksista: "Pienituloisten määrä kasvaa." Pitäisikö tuensaajat olla sitten suurituloisia?
Oudompaa omasta mielestä olisi jos tuensaajat olisi suurituloisia. Tukien pitäisi riittää välttämättömyyksiin kuten ruokaan ja kattoon pään päälle ja ihan ok että ollaan pienituloisia jos tilapäisesti joutuu elämään tuilla ennen kuin itse alkaa ansaitsemaan rahansa.
Kommentit (6)
Yli 2800e eläkkeet leikkuriin. yksikään eläkeläinen ei tarvitse tuota isompaa summaa elääkseen.
Vasemmiston mielestä tuensaaja pitisi olla suurituloinen, joku muu tienatkoon rahat.
Ei tuossa jutussa taideta niin sanoa. Todetaan vaan asia.
Hallituksen sosiaaliturvaleikkausten seuraukset näyttävät selviltä: Mittavat leikkaukset sosiaaliturvaan lisäävät pienituloisuutta ja kasvattavat tuloeroja.
Tähän johtopäätökseen päätyy myös sosiaali- ja terveysministeriö (STM) tuoreissa vaikutusarvioissaan.
Arvion mukaan leikkaukset kasvattavat pienituloisten osuutta koko väestöstä.
Tuo lienee monen nykyhallituspuolueen kannattajan mielestä ihan vaan positiivinen asia.
Kannattaa perehtyä, ketkä kaikki saavat erilaisia Kelan tukia - ja mahdollisesti yllättyä.
Vierailija kirjoitti:
Älä huoli. Saadaan 31 000 uutta lapsiköyhää hallituksen toimien vuoksi.
Ainoa mikä Suomessa kasvaa on köyhyys ja valtionvelka.
No tämä ainakin on ihan bullshittia. Ei Suomessa ole köyhiä.
Suomeen on pitänyt erikseen keksiä suhteellinen köyhyys, joka lasketaan siitä, että on vähemmän tuloja kuin 60 % suomalaisten tulojen keskiarvosta. Mitä tapahtuu kun suomalaisten tulot kasvavat? No silloin köyhyysrajakin nousee. Suhteellisesti köyhiä tulee olemaan aina. Jos esim puolet suomalaisista tienaisivat miljoonan vuodessa ja puolet 400 000 euroa vuodessa, olisi silloin puolet suomalaisista "köyhiä", koska silloin kaikki alle 420 000 euroa vuodessa tienaavat ovat suhteellisesti köyhiä. Vaikka tuohan on aivan järjetön rahasumma, niin näin se lasketaan. "köyhyyden" laskukaavassa ei ole minkäänlaista järjenhiventä tai yhtymäkohtaa todellisuuden kanssa.
Älä huoli. Saadaan 31 000 uutta lapsiköyhää hallituksen toimien vuoksi.
Ainoa mikä Suomessa kasvaa on köyhyys ja valtionvelka.