Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Alakouluikäisillä liikaa harrastuksia

Vierailija
25.09.2025 |

Kenen etua se ajaa että lapsilla on niin paljon harrastuksia että lapset ei kerkeä koulun ulkopuolella alkaa koulukavereita lainkaan?

Lapsellani on koulussa monia kavereita, mutta vapaa-ajalla ei voi alkaa näistä yhtäkään koska kaverit eivät harrastuksiltaan kerkeä. Vai onko tarkoitus juurikin se että kavereita ei haeta koulusta vaan harrastuksista, paremmista piireistä? Valaiskaapa asiaa, te joiden lapset harrastavat 3-5 iltaa viikossa. 

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mun lapsellani on kolme harrastusta viikossa, mutta kyllä hän ehtii kavereitakin nähdä. Hän harrastaa noita harrastuksia siksi, että on kiinnostunut monesta eri asiasta.

Vierailija
2/2 |
25.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No meillä ainakin lapsi itse haluaa... Hänellä on silti kyllä vapaailtojakin (harrastus on neljänä päivänä, joista yksi viikonloppuna). Mutta bestistään ei näe kyllä koskaan koulun ulkopuolella, kun bestis harrastaa tavoitteellista urheilua ja hänellä ei ole ollenkaan vapaailtoja arkisin. Onhan se vähän harmi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä neljä kahdeksan