Mistä lentokentästä tykkäät eniten?
Mä sanoisin että Nizza. Sopivan kokoinen, lähellä keskustaa, kaunis laskeutuminen ja hyvät julkiset yhteydet. Myös sellainen kiva glamour -viba :)
Kommentit (25)
Helsinki Vantaa. Siisti, kaunis ja hiljainen. Mutta helvetin kallis.
Schipol Hollannissa on jotenkin hieno, moderni.
John F. Kennedyn kansainvälinen lentokenttä (JFK)
Todella iso ja toimiva kenttä.
Vierailija kirjoitti:
Pariisin De Gaulle.
mun mielestä tää on tosi kolkko? :D
Helsinki-Vantaa, lähinnä sen vuoksi, että tietää pääsevänsä kotiin 20 minuutissa. Matkustelu ja lentäminen ei viehätä enää yhtään, kun työkseen joutuu tekemään 20-30 matkaa vuodessa jo yli 20 vuoden ajan.
Aikoinaan lapset ja puoliso eivät ymmärtäneet yhtään, etten lomalla halunnut lähteä ulkomaille. Parin vuoden jälkeen ratkaisin asian niin, että ostin perheelle aina lomamatkan ja jäin itse mökille Suomeen.
Vierailija kirjoitti:
TFS on ihan ykkönen.
Tai TFN.
Loungessa on tupakointiterassi. Aikamoista luksusta nykyään, kun moni kenttä on täysin savuton tai sitten on joku karmea koppi.
Ingen. De är alla rysliga. Bäst vore det med egen helikopter som stiger från egen bakgård och sedan tar en till sin privatjet vid ens eget flygfält. Tyvärr får man inte sköta sin ekonomi som den finska staten, så det blir att nöja sig med flygfälten. Sak samma vilket man lider på. Desto mindre, desto bättre.
Hampuri on ihan kiva eikä törkykallis. Samaten München, vaikka käveltävää tulee.
Huonoin on ehkä Keflavík Islannissa.
Vierailija kirjoitti:
Saako sinne kentälle muuttaa, jos oikein kovasti on tykästynyt?
onhan näitä: https://fi.m.wikipedia.org/wiki/Mehran_Karimi_Nasseri
Lax lentokenttä USA:saa on hyvä.sopivan suuri mistä löytyy kaikki palvelut.
Entisestä työpaikastani Malmin lentoasemasa. Sen jälkeen on vaikeaa tykätä mistään.