Mikä teillä on 1-2 luokkalaisten kotiintuloaika arkisin?
Siis mihin asti saavat illalla olla ulkona/kavereiden kanssa?
Kommentit (23)
2. luokkalainen saa olla 19 asti pihalla. Sitten iltapuuhat ja sänkyyn klo:20.
Mutta toki tilanteen ja päivän mukaan saattaa olla myös 19 tai joskus harvemmin 20.
Sänkyyn on mentävä ysin kieppeillä
klo 20 sisälle. Silloin on iltapala-aika. Lapsi on ekalla.
9 aikoihin kun tulee on ihan hyvä, joskus on pitempäänkin ulkona.
riippuu vähän päivästä.Harrastuspäivinä vähän aikaisemmin rauhoittumaan, muuten kklo 19.
poika 2. lk
Kotiintuloaika on 17.30. Silloin syödään ja aletaan rauhoittua kotona nukkumista varten.
Lapsi ykkösluokalla.
syödä yhdessä päivällinen n.klo17 jonka jälk ei enää ulos mennä vaan vietetään aikaa perheenä.
Lapset 2-ja 4-luokalla.
Poikkeus tietty vahvistaa säännön mutta kuitenkin.
-Äitix2-
onko lapsilla kavereita pihalla noin aikaisin päivällä? meillä on pihassa lapsia vasta viiden jälkeen ja sitten muut lapset jää vielä pihalle kun meidän tyttö tulee seitsemältä sisään.
saakka???
Missä kuplassa te oikein elätte?
Meillä 'pimeä' on ehdoton raja, talvella saa olla kotipihalla/kaverilla missä tiedetään että on, käyn hakemassa. Näin kesäaikaan ihan max klo 20 jos on kaverin kanssa meidän (kerrostalon) pihalla.
Vasta neljän aikoihin tulee iltapäiväkerhosta ja me töistä.Tuossa iässä lapsille ne kaverit ovat tosi tärkeitä ja olisi aikaa julmaa mielestäni ettei lapsi saa kavereitaan nähdä iltaisin..
kotiintuloaika 19.30.
Taidan olla aika tiukka. Mutta juoksee ja liikkuu niin paljon ulkona, että tarvitsee ainakin pari tuntia adrenaalin laskuun, ja sitä myöten rauhoittumiseen.
Emme elä kuplassa vaan rauhallisella okt-alueella ja yleensä ne lapset ovat milloin kenenkin takapihalla tai tuossa lähipuistossa.
Naapuritalon poika (itse asiassa lapsen ainut "kotikaveri"), tulee koulusta usein jo ennen meidän lasta. On veljensä kanssa kotona ja roikkuu meidän ovella minun makuuni jopa vähän liikaa. Tulee kai aika pitkäksi, kun odottaa vanhempia töistä.
olinkohan 11
Niin viideltä tulee sisälle.
Sen jälkeen ei enää pahemmin ulkoilla.
Jos ei katso lastenohjelmia niin saattaa olla ulona iltapalaan saakka eli seitsemään.
Jos tiedän että lapsi on väsynyt niin sisään tulee aikasemmin ja iltapalaa aikaistetaan että pääsee seitsemältä petiin.
Harrastaa 3 kertaa viikossa ja harkkojen jälkeen menee pesulle eikä enää jää ulos.
ja siihen mennessä on sekä ekaluokkalaisen että eskarin tultava kotiin eikä sen jälkeen enää lähdetä ulos, vaan rauhoitutaan oman perheen kesken loppuilta. Pääsääntöisesti nuo veljekset vielä leikkivätkin keskenään ja melkein kaikilla kavereilla on myös äiti nuoremman/nuorempien sisarusten kanssa kotona, joten on niitä kavereitakin, joiden kanssa touhuta. Ainakin toistaiseksi mennään tällä, katsotaan tilannetta uudelleen tarpeen mukaan.
vaan sanon aina lähtiessä että monelta pitää tulla kotiin. Iltaisin ollaan kyllä kotona.
ja kyse tokaluokkalaisesta