Imurin osto edessä, kumpaa suosittelette?
Edellinen imuri hajosi 2,5 vuoden käytön jälkeen ja uusi pitäisi hommata. Imuria käytetään lähes päivittäin. Vaihtoehdot olisivat:
Dyson DC29T2 Origin (299e, takuu 5 vuotta)
Electrolux ultraone (199e, takuu 2 vuotta)
Kumpi on parempi?
Kommentit (17)
Otettiin vielä erillinen parkettisuulake siihen, niin oon ollut tyytyväinen. Kovaääninen se tosin on. Muuten tosi jees. Päivittäin imuroin. Kolme pientä lasta on ja paljon ulkoilua. Eli tulee hiekkaa sisälle ja keittiön lattialle paljon murua.
Oikeesti. Meillä ollu 3 vuotta ja todella hyvä imuri. Suosittelen!! Ja en oo mikään Dyson-myyjä, ihan tavis mamma vaan. :D
Ei oikeesti ainakaan Dysonia!!! Ostin itse pari vuotta sitten kun kaikki kehui ja heittäisin vesilintua jos ei olis ollu niin hemputin kallis. Huonompaa imuria saat hakemalla hakea! Kohta vois jo raskia ostaa uuden IMURIN, saat hakea sitten tuon meidän Dysonin ilmaseksi itselles :)
Mahtavaa kun ei tarvi pelata pölypussien kanssa. Mies osti meille tuon ja sain puhuttua itseni vapaaksi pölysäiliön tyhjentämisestä!
Missä te asutte?
Me asutaan kerrostalossa ja mietittiin hetki tuota Dysonia. Sit tajuttiin, että olkoot miten hieno imutulos tahansa, niin sen tyhjentäminen aiheuttaa sellaiset pölypilvet asuntoon, että oksat pois. Pitäis siis kerrostalossa oikeastaan imuroinnin jälkeen viedä imuri kaikkine päivineen roskakatokseen ja tyhjentää se sinne??? Ei kiitos.
Sit tuota Electroluxiakin katsottiin, mut se oli meidän pieniin ja ahtaisiin tiloihin tosi iso ja painava.
Ostettiin nyt sit joku Volta, mut ei sekään mikään hehkeä ole, joten en voi suositella sitäkään. Vanhaa rikki mennyttä Philipsiä on vähän ikävä.
Tehokas, (imuriksi) hiljainen.
Imee niin kovaa tyhjällä, juuri vaihdetulla pussilla, että tuntuu parketti lähtevän irti! ;)
Kiitti 5 tarjouksesta! :D
Eli asutaan omakotitalossa, se säiliön tyhjentäminen ei olisi ongelma. Neljän lapsen lisäksi meillä on lintu, joten roskaa ja pölyä kertyy paljon.
Dysonissa kiehtoo lähinnä se pitkä takuu. Edellinen imuri oli Hoover, ja se tosiaan kesti vain 2,5 vuotta.
Lisää kommentteja ja myös imuriehdotuksia otetaan vastaan!
Miele, ei varmaan parempaa ole :)
T: se joka heittäis sillä Dysonilla vesilintua (ja kaivaa vanhan remontissa rähjääntyneen Mielen tyytyväisenä komerosta :))
Meidän dysonista ainakin irtoaa se säiliö ja "kansi" muusta imurista, joten ei tarvitse koko imuria ulos raahata, jos säiliön suoraan sinne haluaa tyhjentää ;) Muutenkin ollaan oltu tosi tyytyväisiä tuohon meidän imuriin, joten ääni sille.
Meillä ollut kuusi vuotta eikä mitään sanomista, kuin hyvää. S-bag-pölypussijärjestelmä loistava, niitä ja kaikkia varaosia saa vaikka netistä (harjasuulakkeen olen ostanut uuden, on korvaamaton!).
En ihmettele, että Hoover hajosi. Aikanaanhan tuo on ollut The Pölynimurimerkki, mutta nykyään samaa halpispuljua Candyn kanssa.
parhaita imureita ominaisuuksiltaan.
Niin ja Dysoneissa ei ole sitä pussia, se kai se sitten on tärkeää?
Meillä toinen Dyson, enkä muuta merkkiä edes harkinnut. Pölysäiliö irtoaa, ja sen voi kipata suoraan roskikseen.
Imutulos on loistava, ja läpinäkyvästä säiliöstä näkee jos mukaan menee jotain mitä ei pitäisi.
hoover ja nilfisk sekä philips ovat ok
peräkkäin- ei mikään helmi todellakaan
Electroluxin Ultraonesta hajosi lattiasuulake vuodessa ja toinen kohta perään. Piensuulake on täysi fiasko, se ei kestänyt kahta vuottakaan ja nyt hajosi letkukin. Kone ollut käytössä noin 3 vuotta. En enää ikinä osta Electroluxia!!!
Meillä on Electroluxin Ultraoneja kaksi kappalein. Ostettiin toinen kakkosasuntoon, kun oltiin niin tyytyväisiä. Erittäin hyvä imuri, suosittelen!
ihan oikeasti