En jaksa enää ihmisiä
Keski-iässä olen tavattoman kyllästynyt joustamaan, ymmärtämään ja hyväksymään kaikkia ihmisiä ympärilläni. Miksi se olen aina minä, jonka pitää ymmärtää, eikä kukaan ymmärrä minua? Onko muilla samantapaisia fiiliksiä?
Kommentit (10)
Ihmiset ovat mulkkuja itsekkäitä olioita . Suku on pahin ja varsinkin epätasa-arvoinen kohtelu sisarusten sisällä
Nykyelämä suosii ihmisten narsistisia piirteitä.
Jos minulla olisi yksi toive niin muuttaisin kaikki ihmiset kanoiksi.
Multa on kevään mittaan alkanut kans ihmiset karisemaan ympäriltä.
Kun en ole jaksanut enää esittää iloista ja viimosilla voimilla tsempata ja tukea ja ymmärtää muita. Ai luoja sit kun oon käyttäytynyt yhtä moukkamaisesti kuin ne, saati sanonut miltä asiat itsestä tuntuu. Sit suututaan, miten sä nyt noin?!?
Ja ei, en ole mikään ksipää vaan liiankin empaattinen ja kiltti, sehän mut tähän pisteeseen on saanut. Ne kyllä porskuttaa surutta ketkä talloo muiden päältä.
Koitin kuukausi sit tappaa itseni ja sen jälkeen ne loputkin on hävinnyt.
Olkoot.
Minulla on sisarus joka imee minusta kaiken energia, haluaisin lomaa hänestä.
Ajattelin että en jaksa enää sukulaisia ja sen verran kun kaipaan ihmiskontakteja niin aion löytää mukavan vapaaehtoistyön.
Parempi pitää itsestään huolta ja auttaa silloin kun joku pyytää. Ja kieltäytyä kun ei ehdi.
Olen tässä etsinyt pientä metsäpalstaa tai mökkiä jossa voisin puuhastella kaikkea kivaa. Toki paikan pitää olla lähellä kauppoja ja bussiyhteyksien. Että pääsee kirjastoon yms.
Hyvä, että haet tukea täältä avaruusolioiden palstalta. Kun et kerta ihmisten tukea kaipaa.