Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koulun yhteystietolomake: huoltaja?

Vierailija
23.08.2011 |

Lapsella on vain yksi virallinen huoltaja, isä. Lapsen isällä on ollut yksinhuoltajuus ja myöhemmin biologinen äiti kuollut. Voiko koulunyhteystietolomakkeeseen laittaa toisen huoltajan kohtaan äitipuolen tiedot, vaikka virallisesti hän ei ole lapsen huoltaja?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
23.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

siinä kohdassa missä kysytään huoltajaa, merkitään -yllätys- huoltaja.



Yhteystietoihin voi sitten lisäillä vaikka naapurin Jorman jos siltä tuntuu...

Vierailija
2/3 |
23.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lomakkeessa on kaksi paikkaa yhteystiedoille ja molemmissa lukee "huoltaja", voi ekaan kohtaan kirjoittaa huoltajan tiedot ja alempaan toisen lähivanhemman ja muuttaa "huoltaja"-tekstin esim. muotoon "isän vaimo".

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
23.08.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

on vain huoltaja. Jos esim. äitipuoli haluaa antaa yhteystietonsa (jos hänet vaikka tavoittaa puhelimitse päivällä paremmin) voi tietonsa kai lisätä, mutta huoltaja-sana on kaiketi viivattava yli ja laitettava se äitipuoli.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän neljä