Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tänään mietin

Vierailija
28.07.2025 |

Saman aikaan kun mielenterveyshäiriöt lisääntyy niin lisääntyy myös lävistykset ja tatuoinnit katukuvassa. Usein näkee näitä lävistettyjä, tatuoituja varsinkin ravintola-alalla tai hoitotyössä. Uskotko että tatuoinnit liittyvät matalaan koulutukseen ja älykkyyteen? Mikä saa ihmisen sotkemaan ihonsa? 

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
28.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä mieti. Se ei selvästikään sovi sinulle.

Vierailija
2/5 |
28.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sitä mietin onko nuo väriaineet ihon alla suurina määrinä kovin turvallisia edes. Kohta niistäkin saa syövän. Monilla on iho täynnä jos minkä moista kuvaa. Aina varoitellaan ruuan väriaineista ja muustakin. Ja sit jotku laittaa ihon alle. Johonkin kuitenkin voi vaikuttaa verenkiertoon pitkällä aikavälillä. Millo tää tatointivillitys alkoi jotai 10 v sitte. No ite en aio siihen osallistua. Tehkää mitä haluatte mut ei tartte sit valittaa jos syövän saa noista maaleista. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
28.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja usein nämä, joilla on vartalo täynnä tatuointeja ovat matalapalkkaisia tai Kelan asiakkaita niin luulisi että rahalle on fiksumpaa tarvetta kuin piirrustukset iholla. No, kaikkia ei selvästikään ole siunattu järjellä..

Vierailija
4/5 |
28.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nehän ovat nimenomaa vähentyneet. Joskus 2000 -luvun alkupuolella "jokaisella" oli tatutointi tai pari sekä läväreitä. Nykyään lävistyksiä ottavat ne, jotka niittaavat niitä heti useamman ja tatuointeja he, jotka tekevät isoja kokonaisuuksia. Sellaiset "koska kaikilla muillakin on" tribaalitatskat ja kulmalävistykset ovat kadonneet. Ihmiset ovat paljon enemmän joko/tai tämän asian kanssa.

Vierailija
5/5 |
28.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Anna muiden ihmisten olla sellaisia kuin ovat, rauhassa!

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kuusi neljä