Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Helteissä harmittaa eniten että valoisa ja kuiva vuodenaika menee hukkaan

Vierailija
25.07.2025 |

Ei itse helle niin paha ole jos nyt pari kolme viikkoa kestää. Mutta valoisa ja kuiva aika Suomessa kuitenkin lyhyt ja se menee nyt hukkaan helteiden takia. Ei pysty paljon mitään fyysisempää tekemään enkä itse ainakaan sellainen että kesä olisi aurinkovarjon alla makoilua. Alkaa jo heikottamaan vähänkin raskaampi fyysinen toiminta vaikka ihan ok peruskunto.

Tulisi helleaalto vaikka lokakuussa niin ei haittaisi läheskään yhtä paljon kun alkaa jo olla pimeää ja kosteampaa ulkona.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
25.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Seurasin muuten päivänä pituutta ja nyt viikossa auringonlasku aikaistunut jo puoli tuntia. Erittäin vauhdilla tulee taas pimeys ja syksy. Valoisasta ajasta ei päässyt nauttimaan tukahduttavien helteiden takia. Täälläkin jo 10 päivää ollut +30.

 

ap

Vierailija
2/3 |
25.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sit nuo paarmat illalla eilenkin nii vmäinen elukka kun yrittää rauhassa ulkona istua kun oli vähä viileempi ni Johan on kaikki elukat kimpussa kun ei tuule yhtää. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Usein kuulee esim somekommenteissa vasta-argumentin että ehditte kyllä nauttia pimeästä ja märästä kun arvostellaan helteista valittajia.

Mutta pimeä ja märkä ei ole kuumuuden vastakohta eikä sillä mitään tekemistä lämpötilan kanssa.

Optimaalista olisi juuri valoisa, kuiva ja viileä keli.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kahdeksan viisi