Lämpövaurioituneet hiukset
Hei!
Olen etsimässä mielipiteitä ja tuotesuosituksia vaurioituneille hiuksille, ja ajattelin kysyä neuvoa. Mun hiukset ovat tällä hetkellä erittäin lämpövaurioituneet  erityisesti keskimmäinen ja ylin hiuskerros ovat täynnä kaksihaaraisia ja katkenneita hiuksia. Ennen hiukseni olivat paksut ja hyväkuntoiset, mutta nyt ne ovat elottomat, suorat ja ohuet. Pilasin ne kihartamalla liikaa ilman lämpösuojaa.
Olen jo leikannut latvoista, mutta vaurioita on edelleen runsaasti niissä kerroksissa, joihin leikkaus ei ulottunut. Tiedän, että hiusten terveyden kannalta kannattaisi varmaan leikata reilusti ehkä jopa polkkamittaan asti jotta kasvu lähtisi puhtaalta pöydältä. Mutta! Ongelman luo sen, että marraskuussa mulla on tulossa vuosijuhlat, joihin haluaisin kampaukseksi nutturan, ja hiusten pitäisi riittä siihen.
Kysymys kuuluukin:
Onko todella huono idea pitää kiinni näistä äärivaurioituneista hiuksista vielä vähän yli 3kk ajan vai onko ihan ok odottaa vujujen jälkeen ennen isompaa leikkausta?
Lisäksi kaipaisin tuotesuosituksia vaurioituneille hiuksille.
Olen miettinyt esim. Olaplexiä tai K18-shampoota/hoitoja  onko näistä kokemuksia? Entä olisiko esim. Priorinista apua hiusten vahvistamiseen sisältäpäin?
Olen vielä kaksikymppinen, joten uskon ja toivon hiusteni jaksavan kasvaa takaisin, kunhan annan niille aikaa ja oikeanlaista hoitoa. Kaikki vinkit, suositukset ja kokemukset olisivat siis enemmän kuin tervetulleita!
Kiitos jo etukäteen! 💛
Kommentit (3)
Voit toki myös kokeilla "HAIR BTOX" nimistä tuotetta. Se sileyttää hiuksia ja kiillottaa, vaikutus kestää 1-3 kk riippuen pesuväleistä jne. Itselläni kesti n. 1,5 kk vaikutus.
Haju oli ikävä hoidon aikana mutta tulos ihan jees vaikka ei pitkäaikainen itselläni koska käytin kotona tehtävää tuotetta. En tiedä onko Suomessa edes kampaajien palveluissa/valikoimissa hair botox vaihtoehtoa.
Pitemmän vaikutuksen sain noilla yllä mainitsemillani keinoilla.
Syöt normaalisti, tarpeeksi hedelmiä ja kasviksia, proteiinia (tämä on tärkeä)
Hiukset kyllä kasvaa, siitä älä huoli. Pääset halvemmallakin, ihan hiusnaamiot tekee ihmeitä ja hiuksiin jätettävät hoitoaineet tasoittaa.
Itse olen käyttänyt Pantenen ja Gernierin tuotteita ja jtn kookoshoitoainetta.
Harjaan hiukset ennen pesua.
Päänahan pesen syväpuhdistavalla ja latvoihin/pituuksiin käytän hoitoainetta ja annan vaikutta 10min joka kerta kun pesen hiukset. Sitten myös väh. Kerran viikossa käytäs hiusnaamiota hoitoaineen sijasta ja annan vaikuttaa 10-15min.
Päivinä jolloin et pese hiuksia käytä suihkuhattu tai pistä hiukset kiinni, äläkä kastele niitä.
Hiukset kiinni yöksi löysälle kiepille tai letille.
Tällä tavoin olen saanut suht kiillottomista ja kuivista hiuksista tuuheamman näköiset ja kiiltävät, mutta kasvuvauhtia ei ole kiihdyttänyt, sillä se riippuu pitkälti geeneistä miten nopeaa se on.