Maailman vaarallisin paikka on...... UIMARANTA?
Miten tässä näin kävi?
Kaikki kuolee ja hukkuu. Ei sinne voi mennä.
Kommentit (6)
On se ennenkin ollut. Ennen vanhaan varoiteltiin lapsia että Näkki vie, jos menee liian lähelle vettä.
Opin uimaan uimakoulussa. Olinkohan minä eskari-ikäinen ihan itse osannut hakeutua uimakouluun vai olikohan minut viety sinne?
Kaikessa piilee vaara, jos ei varaudu tai suojaudu.
Pari putosi jo katoltakin. Kiivetään junien päälle ja kärvennytään, ajetaan skuutilla täysperän alle tai mopoautolla risteyksestä välittämättä varoituskolmiosta tai stop-merkistä.
Uimataito ois ainakin aika jees, jos meinaa veteen mennä tai lapsensa sinne laittaa. Ja koskaan ei yksin ja oman lapsen valvonta AINA!
Uinti on ainoa liikuntalaji, jota opsin mukaan pitää koulussa opettaa. Uimataito on tällaisessa maassa elintärkeä. Kuitenkin löytyy joukko (kantasuomalaisiakin!) perheitä, joiden lapset eivät osallistu koulun uimaopetuksen, vaan ovat vanhemman luvalla "sairaina" aina uintipäivinä. Vanhemmat eivät myöskään itse vie lapsia uimaan, eli koulusta sinänsä ei ole kyse. Nämä lapset eivät vielä 12-vuotiainakaan osaa yhtään uida. En ymmärrä. T: alakoulun opettaja
Luonto karsii. Typerien vanhempien kesat, tai typerät kersat ei typerien vanhempien jälkikasvuna