Mieheni on surkea keskustelija
Olen tässä nyt vuoden verran tapaillut erästä miestä, kuluneet pari kuukautta ollaan asuttu käytännössä yhdessä.
Mies on rauhallinen ja aika hiljainen seurassa, tämä toki tiesin, mutta nyt on oikeasti ruvennut ärsyttämään tuo puhumattomuus.
Kun kerron miehelle kuulumisia ja asioita tyyliin tänään töissä käytiinkin lounaalla siinä uudessa ravintolassa, olen vähän ajatellut uuden auton hankintaa, olen miettinyt opiskelujen aloittamista työn ohessa syksyllä, huvittaisi syyslomalla lähteä reissuun...
Mies sanoo "jaa" eikä kysy tai kommentoi asiaa millään lailla! Hiljaisuudessa istumme sitten, koska en itsekään enää jaksa pitää puhetta yllä.
Toinen ärsyttävä tapa on kaiken vakavan keskustelun vääntäminen typeräksi huumoriksi. Hiljattain yritin aloittaa keskustelua aika henkilökohtaisesta aiheesta, kerroin merkittävästä tapahtumasta lapsuudessani ja sanoin, etten muista siitä parista viikosts juuri mitään. Mies höröttämään, että höhöö olit varmaan niin kännissä, muistikin lähti, höhhöhhöö... En edes tajunnut, miten tuo liittyy johonkin mun lapsuusmuistoon.
Miehessä on hyviäkin piirteitä, mutta kyllä tämä keskustelutaidon täydellinen puutos nyt taitaa olla tämän jutun loppu.
Kommentit (18)
Semmoisia voivat olla mielikuvitusparisuhteet.
Miehesi on selkeästi tyhmä ja sinä odotat häneltä normaaleja keskustelutaitoja? Et kovin fiksu ole itsekään.
Itse arvostan keskustelutaitoa taisi paljon. Nuo mainitsemasi esimerkit eivät kyllä imartele miestä. Vaikuttaa jopa hieman yksinkertaiselta. Asioista voi yrittää keskustella asiallisesti vaikka ei juuri siitä aiheesta olisi kokemusta/tietoa. Kysellä, olla kiinnostunut toisen ajatuksista ja elämästä.
Mun ex oli / on tuollainen. Ei kyennyt keskustelemaan mistään asiasta vakavasti, ei osannut puhua tunteistaan yhtään mitään. Hänellä on paljon asperger-piirteitä, vaikka onkin iän ja aikuisuuden myötä oppinut niiden kanssa pärjäämään.
Itselläni on tuollainen isä että tiedän tunteen vähän liiankin hyvin. Se "jaa" on niin ärsyttävä. Tulee melki joka juttuun se. Ei sellaiselle ihmiselle tee mieli hurjasti höpötellä mitään kun toisen vastaukset on välipitämättömiä. Ja sitten ei kestetä edes mitään vakavaa aihetta ja vitseillä peitetään kaikki. Miestä en samallaista itselleni halua.
Kuulostaa perusnaiselta. Puhut kuin Runebergi asiasta kuin asiasta ja nainen vastaa "okei" ja on muuten hiljaa. Koita siinä sitten luoda henkistä yhteyttä. Parempi siis pysyä vain seksissä eikä edes yrittää muuta.
Ei kaikki halua lätistä koko ajan. Puhuminen on hopeaa, mutta vaikeneminen on kultaa
Ei ehkä kannata jatkaa hänen kanssaan. Lusikat jakoon.
Otan miehen joka ärsyttää, jonka kanssa en sovi yhteen ja jonka tavoista ja persoonasta en pidä ja sitten valitan kaikille. Naimisiinkin on mentävä niin sitten saan valittaa entistä enemmän.
No nyt kävi näin. Et varmaankaan aio enää tavata tuota miestä.
Kokeile seuraavan kanssa sellaista, että puhut hänen kanssaan jo ennen kuin on vuosi seurusteltu.
En kestäisi päivääkään. Voi sanoa että ainakin olet yrittänyt.
Oliko jollekin yllätys, että mies ei osaa keskustella?
Mun eksä oli tuollainen. Hän ei osannut keskustella mistään muusta kuin omista harrastuksistaan. Kaikkeen muun vastaus oli jaa. Häntä olisi kyllä pitänyt kuunnella ja tukea kun hän sitä tarvitsi.
Kyll maar se o ny moro ja näkemii?
Hyvä keino testata yhteensopivuutta on asua muutama kuukausi yhdessä. Aina lopputulos ei ole se toivottu.
Hän ei ole sinusta kiinnostunut. Hänen elämänsä tärkein henkilö on hän itse. Häntä et voi muuttaa. Löydät kyllä jonkun, joka välittää sinusta.
Ikävää. Lopettiko hän puhumisen hiljattain vai menikö sinulla taas vuosi hahmottaa näin yksinkertaista asiaa?