Mitä yksinäinen ihminen voisi lomalla tehdä?
Siinäpä se. Aikuiset lapset, ei miestä. Kavereita on jonkin verran, mutta ei heidänkään luo voi aina mennä. Harkitsen jopa baariin menoa. Kertokaa nyt hyvät ihmiset, mitä mä voin tehdä? Lenkillä on jo käyty, niin että jalat ovat ihan kipeät. Olisiko Areenassa tai Katsomossa jotain hyviä sarjoja? Tylsää lomalla, yksin reissuun lähtökään ei valitettavasti innosta. Sekin on jo kokeiltu, mutta ei mun juttu.
Kommentit (22)
Kolmiloikka siitä on hyvä aloittaa kesäloma.
Kirkossa voi käydä kesälläkin. Jotkut seurakunnat järjestää hartauksia ja jumalanpalveluksia myös luonnon helmassa.
Mäkihyppyä, se piristää. Aikuinenkin voi. Kesälläkin voi nykyään.
Hyviä vinkkejä tuli jo, lisään muutaman
Aloita golfin pelaaminen, siinä tulee ulkoilua, liikuntaa ja uusia ystäviä kun kenttää kierretään muutaman hengen porukassa.
Lähde mökille jos sellainen on.
Tarjoudu lastenvahdiksi jos sinulla on lapsenlapsia tai pieniä kummilapsia.
Lue klassikoita, vaikka Taru sormusten herrasta tai Agatha Christien dekkareita, ovat sopivan kevyitä kesälukemiseksi.
Yhteislaulutilaisuudet piristää päivää. Omassa kotikaupungissani kirjasto järjestää sellaisia ympäri vuoden, kesäisin jopa kerran viikossa.
Vierailija kirjoitti:
Mäkihyppyä, se piristää. Aikuinenkin voi. Kesälläkin voi nykyään.
Muistaako kukaan Spede lingon ja mäkihypyn ilman hyppytornia?
Tinderiin. Sovit treffit joka päivälle niin saat säpinää elämääsi. Kerro täällä sitten kokemukset
Nykyaikaista 5-ottelua...uinti,puinti,nainti,vedenheitto ja pontikankeitto..
Pattayalle, sinne ei kannata mennä muuten kuin yksin.
Pyöräily, sarjamaraton, lenkkeily, kirjastossa käynti, lukeminen, erilaiset tapahtumat, retkeily, torikahvit ja ihmisten katselu, uusi harrastus, rannalla löhöily.
Kokkailu, grillailu. Tallinnaan päiväreissu menee yksinkin. Matkailu suomessa kivoihin paikkoihin.
Lähde saaristoristeilylle tai illallisristeilylle, käy uimassa rannalla tai käy rantasaunan yleisillä vuoroilla, opettele uusia käsitöitä tai kokeile uusia ruoka- tai leipomisreseptejä, käy kirjastossa tai paikoissa, joissa et ole aiemmin käynyt.
Järjestä kavereille grillijuhlat,
Puistojoogat, siellä on suurin osa keski-ikäisiä sinkkunaisia, voit saada uusia tuttavuuksia.
Vuokraa air bnb majoitus jostain läheltä, se on ihan omanlaista matkailua.
Osallistu paikallisen latu- yhdistyksen tapahtumiin, ne on aina ilmasia (katso Suomen ladun sivuilta oman alueesi paikallisjärjestö).
Kokeile kajakkimelontaa tai suppailua
Jos olet pks alueelta mene päiväretkelle itäkeskukseen, puotilaan mellunmäkeen ja kontulaa. Lupasn että sen reissun jälkeen oma hiljainen, rauhallinen, turvallinen, puhdas koti tuntuu hyvältä.
Aloita jokunkun kielen opiskelu
Osta 1000 palan palapeli
Pelaa jotain lautapeliä, ole itse myös vastustaja ja kuvittele että sulla on peliseuraa, juttele niin kuin pelaisit jonkun kanssa.
Areena ja Katsomo on täynnä hyviä sarjoja. Millaisista pidät?
Tee lajikokeiluja. Oletko kokeillut ikinä esimerkiksi ilmajoogaa tai purjehdusta, islanninhevosratsastusta?
Hemmottele itseäsi, varaa aika hierontaan tai mene kylpylään
Aloita sarjamaraton, esim. Areenassa Rantahotelli on kivaa katsottavaa
Hanki hoitokoira tai muu lemmikki
Testaa uutta kahvilaa tai aamiaispaikkaa
Opettele tekemään kotona drinkkejä
Mene marjaa/kantarellimetsään
Osta juna/bussilippu sellaiseen paikkaa missä et ole aikaisemmin käynyt
Mene treffeille