Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mies nyhti naapuriltaan miltei 100 000 euroa

Vierailija
30.06.2025 |

Mies nyhti naapuriltaan miltei 100 000 euroa ja sai tuomion rahat päätyivät salaperäiselle rauhanturvaajalle

Lappeenrantalaismies sai hirvipassissa ollessaan viestin salaperäiseltä Elisabethilta. Siitä alkoi tapahtumaketju, joka johti tuomioon törkeästä petoksesta.

 

Vuonna 1961 syntynyt mies oli oikeuden mukaan erehdyttänyt kouluiästä asti tuntemaansa naapuria.

Miehet eivät olleet lainanneet toisiltaan aiemmin rahaa. Eräänä päivänä lappeenrantalaismies oli kuitenkin soittanut naapurilleen ja pyytänyt tätä lainaamaan itselleen 1 300 euroa.

Miehet eivät olleet lainanneet toisiltaan aiemmin rahaa. Eräänä päivänä lappeenrantalaismies oli kuitenkin soittanut naapurilleen ja pyytänyt tätä lainaamaan itselleen 1 300 euroa.

Mies oli kertonut, että hänelle oli tullut pankkiin 1,4 miljoonaa euroa. Hänen piti kuitenkin saada maksettua rahoista leimavero, jotta saisi rahat käyttöönsä ja pyysi siksi lainaa.

Mies ei ollut tällöin kertonut, että hän oli todellisuudessa ulosotossa.

...

Mies oli luvannut maksaa lainan takaisin, kunhan vain saisi 1,4 miljoonaa euroa tililleen.

Rahoja lainannut mies oli luottanut siihen, että tuttu kaveri oli puhunut totta.

Hän oli alkanut epäillä miehen tarinaa vasta siinä vaiheessa, kun puheeksi oli tullut hallituksen väliintulo ja rahankuljetusauto. Mies oli kertonut hänelle, että paikallishallinnon ja muun muassa Suomen pääministerin piti käsitellä rahojen luovuttaminen.

Miehen mukaan rahat piti kuljettaa Helsingistä Lappeenrantaan kuljetusautolla, jota varten piti maksaa siirtomaksu.

Naapuri teki asiasta rikosilmoituksen. Hän epäili, että ystävykset olivat tulleet yhdessä huijatuksi.

 

https://yle.fi/a/74-20169958

Eikö noista "rauhanturvaajista" ole jo tarpeeksi monta vuotta varoiteltu ja muistakin vastaavista huijareista?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
30.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Menee ne miehetkin vanhanaikaiseen.

Vierailija
2/2 |
30.06.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Menee ne miehetkin vanhanaikaiseen.

Molemmat näistä. Voi raukkoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi seitsemän yksi