Ilta-Sanomat: Kuningatar hylkäsi kehitysvammaisen poikansa - ei hyvästellyt häntä ennen kuolema
Ruotsin kuningatar Viktorian (18621930) elämä oli täynnä tragedioita, joista yksi koski hänen nuorinta poikaansa Erikiä. Erik syntyi kehitysvammaisena ja epileptikkona, ja hänet käytännössä piilotettiin maailmalta: hän ei esiintynyt julkisuudessa, ja hänet eristettiin muista ihmisistä. Viktoria ei juuri käynyt katsomassa poikaansa edes tämän sairastaessa ja lopulta hän myöhästyi Erikin kuolemasta. Viktorian etäisyys ja kylmyys poikaansa kohtaan liittyi ajan aristokraattisiin normeihin, mutta herättää nyt syvää paheksuntaa.
Kirjan mukaan Erik sairastui espanjantautiin ja kuoli vuonna 1918, äitinsä saapumatta ajoissa hyvästelemään. Epäilyksiä on esitetty myös siitä, että Erikin vammaisuus olisi seurausta Viktorian syömistä lääkkeistä. Kuningattaren maine oli ristiriitainen: hän oli ankara, pelätty johtaja, mutta omien lastensa kanssa etäinen ja kylmä. Palvelusväki pelkäsi häntä, ja monet irtisanoutuivat stressin vuoksi.
Onkohan mikään muuttunut 100 vuodessa? Pieni lapsi syntyy kehitysvammaisena ja ratkaisu on piilottaa hänet pois silmistä, unohtaa, sulkea ovi kunnes on liian myöhäistä. Eikö rakastavan äidin pitäisi olla juuri sairaslapsen tukena, ei hylkäämässä?
Tämä ei ollut mikään keskiluokkainen 1920-luvun perhe, vaan kuningashuone. Jos sielläkin ratkaisu oli 'lukitaan linnan nurkkaan ja käydään ehkä joskus katsomassa', niin mitä se kertoo ajasta tai meistä?
Kommentit (30)
Suhteet omiin lapsiin olivat muillakin etäiset, siis sivistyneistöllä ja aatelilla. Valitettavasti sairaat eristettiin muista täysin vielä pitkään.
18621930 opettele käyttämään välilyöntiä hyvä ihminen!
Vierailija kirjoitti:
18621930 opettele käyttämään välilyöntiä hyvä ihminen!
Miten meni noin niinku omasta mielestä 😅?
Tyypillistä yläluokan käytöstä. Suvut jotka ovat päässeet asemaansa raivaamalla muut tieltään väkivallalla ja juonittelulla.
"Alempiin" yhteiskuntaluokkiin suhdaututtiin vielä pahemmin.
Kehitysvammaisen vanhemmat ovat lapsen kanssa nykyisin elämän loppuun asti. Eikö se riitä?
Aika paljon on muuttunut sadassa vuodessa.
Lapsi saa terapioita ja kuntoutusta, hänelle maksetaan Vammaistuki ja 16-vuotiaqna eläkettä ja vammaistukea.
Hyvin harvoin perhe laittaa vammaista lastaan mihinkään laitokseen.t. kehitysvammaisen lapsen äiti
Ihan normaalia kuningashuoneille, onhan noita kertomuksia. Eikä niissä muutenkaan lapset kasvaneet äidin helmoissa. Eikä tuohon aikaan varmaan yläluokkaisissa tai rikkaissa perheissä muutenkaan.
Nykyään kehitysvammaisia lapsia ei juuri piilotella ja perheet koittavat elää normaalia elämää, mutta muut sitten kauhistelevat ja tekevät numeron asiasta joten usein on helpompi piiloutua koko perheen.
Vierailija kirjoitti:
Aika paljon on muuttunut sadassa vuodessa.
Lapsi saa terapioita ja kuntoutusta, hänelle maksetaan Vammaistuki ja 16-vuotiaqna eläkettä ja vammaistukea.
Hyvin harvoin perhe laittaa vammaista lastaan mihinkään laitokseen.t. kehitysvammaisen lapsen äiti
Silloinkin tavalliset perheet huolehtivat itse lapsistaan, vammaisissakin. Ylemmissä luokissa ja erityisesti kuninkaallisissa perheissä oli tapana jättää lapset jo vauvana lastenhoitajien huomaan. Taitavat nämä nykyiset nuoret kuninkaalliset olla ensimmäisiä, jotka ovat olleet vauvana oman äitinsä hoidossa.
Kuka niitä ke hareita jaksaisi katsella...
viktorialle oli annettu saksassa spartalainen kasvatus
Victoria was tutored privately in the Karlsruhe Palace, by governesses and private teachers, in an informal "Palace School" with carefully selected girls from the aristocracy. She was given a conventional education for her gender and class with focus on art, music and languages, and could play the piano, paint and speak French and English. Victoria was given a strict and Spartan upbringing with a focus on duty. Among other things, her mother ordered her to sleep on hard mattresses by an open window. Such spartan methods was recommended at the time as beneficial and something that would harden the child's future health, but it is believed that this in fact had negative consequences for Victoria's health later in life
ruotsin kuningasperhe oli erittäin konservatiivinen ennen nykyistä kunkkua, bertil ei saanut mennä naimisiin elämänsä naisen kanssa ennenkuin vanhoilla päivillä koska puoliso ei ollut kuninkaallista sukua
Aikamoisia petoja olivat, vaikka kansa maksoi ylläpidon silloinkin.
Ihan oikein menetelty. Noin se nykyäänkin pitäisi mennä: kaienmaailman downit ym. kamalat mölisevät ekharit pitäisi elättää laitoksissa alusta loppuun asti niin että niille kannettaisiin monipuolinen, terveellinen ja ravitseva lämmin ruoka nenän eteen 2-3 kertaa päivässä ruokalassa, sekä tarjottaisiin sanitääripalvelut ynnä vaate- ja vuodetekstiilihuolto omaan yksityiseen, turvalliseen (yöllä lukittuun) huoneeseen ilman työ-, koulu- tm. velvoitetta, heti ekhitysvamman havaitsemisesta lapsuusaikana aina luonnolliseen kuolemaan saakka.
Ei niitä tarvitsisi päästää tuonne ulkoilmaan ja vapauteen normojen viihtyvyyttä pilaamaan.
Ja sikstoiseen ne ovat usein vaarallisia jopa itselleenkin. Yksikin meni tässä muutama vuosi sitten jätepahvipuristimeen kesäkuumalla, ja kuoli koneessa joko hitaasti kuumuuteen tai puristin- ja silppurimekanismiin kun joku käynnisti koneen: kauhea kohtalo, joka olisi helposti ollut vältettävissä kun näitä hyyppäreitä ei päästettäisi liikkumaan itsenäisesti, vartioimatta.
Pois pois näitten ekhareitten itsemääräämisoikeus ja vapaus: ja tuon Erikin tavoin suljettuun laitokseen vaan koko elämäkseen.
Erkki - Ekhitysvammaisten hoitokoordinaattori
On sitä meilläkin osattu. Eikä tartte mennä edes sataa vuotta taaksepäin aikaan jolloin vammainen jälkikasvu on kamala häpeä ja ne hylättiin surutta laitoksiin. Isällä on/oli isosisko, josta sai kuulla vasta päälle parikymppisenä (isä syntyny viiskytluvul).
Oisko sen kuningattaren muka pitänyt mennä imuroimaan siltä sairaalta kakaralta se influenssa ja kuolla itsekin?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Aika paljon on muuttunut sadassa vuodessa.
Lapsi saa terapioita ja kuntoutusta, hänelle maksetaan Vammaistuki ja 16-vuotiaqna eläkettä ja vammaistukea.
Hyvin harvoin perhe laittaa vammaista lastaan mihinkään laitokseen.t. kehitysvammaisen lapsen äiti
Silloinkin tavalliset perheet huolehtivat itse lapsistaan, vammaisissakin.
'Huolehtiminen' tarkoitti ennen vanhaan ihan eri asiaa kuin nyt. Jos johonkin torppaan syntyi vammainen lapsi, niin todennäköisesti sai huonoimmat ruuat eikä kellekään tullut mieleen, että hän olisi saattanut oppia asioita, jos kärsivällisesti olisi opetettu.
Koko keskustelussa unohtui, että lapsella oli isäkin. Oliko kuningas lapsen kuolinvuotteella? Kävikö useinkin katsomassa lastaan?
Vierailija kirjoitti:
Koko keskustelussa unohtui, että lapsella oli isäkin. Oliko kuningas lapsen kuolinvuotteella? Kävikö useinkin katsomassa lastaan?
No ei paljon kiinnosta!
"niin mitä se kertoo ajasta tai meistä?"
Minulla ei ole mitään tekemistä tuon kuningattaren ja hänen sukunsa kanssa tai edes koko Ruotsin kanssa. Se ei siis kerro yhtään mitään minusta.
Sulla ei oikeita ongelmia ole?