Lue keskustelun säännöt.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Alue: Aihe vapaa
Mikrotieliikennelaki
13.06.2025 |
Pyörällä ei saa enää ajaa humalassa vaarallisesti oli lehdessä uudesta mikrotieliikennelaista juttu . Eli voi silti ajaa humalassa jos ei aja vaarallisesti , kuka sen päättää . Vanhemmat voivat saada sakon jos alaikäinen ajelee skuutilla mutta nuoriahan ei saa kieltää mistään joten on ongelma tämä .
Kommentit (4)
Kukapa tuota viitsinee tulla pyöräilijöitä syynäämään jos ei aja vaarallisesti? Ja jos ajaa niin sittenpä kai voidaan puhalluttaakin.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Kyllähän nuo skuutit pitäisi saada pois jalkakäytäviltä, eihän tuo uusi laki ole toimiva muuten. Kypäräpakko ja ehdottomasti pois jalkakäytäviltä.
Alue: Aihe vapaa
Tieliikennelaki kieltää jo nyt ajoneuvon ajamisen päihtyneenä. Ei siitä pyörällä tai skuutilla päissään ajamisesta vaan kovin usein ole tullut sanktioita..