Peitätkö henkilötietosi paperiroskista (esim laskut, kelan kirjeet yms)
Siivosin juuri vanhoja papereita ja aloin miettimään, kuinka moni heittää laskuja ym paperinkeräykseen ilman että peittää niistä henkilötietojaan?
Se on yllättävää, miten monta asiaa voi ihmisestä saada selville ihan vain esimerkiksi jostain hammaslääkäri laskusta, jos sen heittää pois ilman sen kumnempia ajattelematta.
Monissa kotiin kirjeitse tulevissa papereissa voi olla henkilön hetu, sähköpostiosoite, kotiosoite, puhelinnumero.....
Kommentit (47)
Nimet, osoitteet ja hetun revin tosi pieniksi paloiksi ja vedän vesanpöntöstä alas.
Hyvä käytäntö on silputa ne vaikka repimällä, ja kaupasta saa silppureitakin.
Niinhän ne silppuaa toimistoillakin kaikki vanhat brujut missä on henkilötietoja.
Sitä varten on silppuri, että voi suikaloida henkilötiedot. Ei maksa paljoa kirjakaupassa tms.
Revin hyvin huolella. Kerran taloyhtiön roskiksessa oli yhden asukkaan tiliote ihan kokonaisena, se ihmetytti. Olisin repinyt sen, mutta en yltänyt siihen.
Silppuriin laitan kaikki vähänkään tietoja sisältävät paperit.
Ostakaa paperisilppuri. Kotikäyttöön sopivat laitteet maksvat muutaman kympin.
Hetun revin aina, muita tietoja vaihtelevasti. Onneksi aika vähän tulee mitään enää paperisena, niin ei oo iso homma.
Minä laitan poisheitettävät laskut ja muut kirjeet haaleaan veteen likoamaan ja puristan ne sitten yhdeksi palloksi. Ei tarvitse repiä, eikä varmasti saa kukaan selvää, mitä niissä lukee.
Revin kaikki henkilökohtaiset paperit silpuksi. Taloyhtiössä asuu pari naapurikyylää. Niin ihan jo senkin takia.
Poltan joskus kiukaassa, yleensä silppuan ristiinleikkaavalla silppurilla. Sit vaan paperinkeräykseen
Vierailija kirjoitti:
Revin aina ensin nimet pois ja revin vielä sen koko paperin.
Juuri näin. Nimi aina pois.
Jätän tiliotteet taloyhtiön roskikseen (tai "vahingossa" siihen laatikon viereen) kateellisten ihmeteltäväksi.
En jätän ne kaikki tuleville sukupolville, saavat sitten aikoinaan nauraa että mitä helvatan avaruuskieltä tämä on.
Vierailija kirjoitti:
Revin aina ensin nimet pois ja revin vielä sen koko paperin.
Samoin.
Vierailija kirjoitti:
Nimet, osoitteet ja hetun revin tosi pieniksi paloiksi ja vedän vesanpöntöstä alas.
Vessanpyttyyn ei saa laittaa muuta kuin vessapaperia, saattat tukkia viemärin. On tietysti hyvä kun korjaajat näkevät osoitteesi ja nim esi, niin selviää kuka on syyllinen.
Olen yli 20 vuoden ajan järjestelmällisesti ajanut henkilötietoja sisältävät paperiroskat silppurin läpi. Kun jätesäkkiin on kertynyt pari kolme säiliöllistä silppua, vien sen paperinkeräykseen. Asuinpaikkani jäteasemalla silpun voi kaataa muovisäkistä suoraan isoon jätepuristimeen muiden paperiroskien tavoin, tämän vaihtoehdon puuttuessa voisi käyttää paperisia jätesäkkejä.
Leikkaan kriittiset tiedot pois ja ne vielä saksilla silpuksi, käy nopeasti. Ala mitään kotisilppuria ostaa :D
Revin aina ensin nimet pois ja revin vielä sen koko paperin.