Mitä Lapin retkikohdetta suosittelet? Ei turistirysää, vaan jotain rauhallisempaa paikkaa
Ollaan kierretty Lappia ristiin rastiin vuosikausia mutta paljon on näkemättäkin. Nyt olisi haaveissa suht rauhalliset paikat jonne voisi päiväksi pariksi mennä "latautumaan", sitten vaihtaa paikkaa. Yöpymiset teltassa/autossa, eli se ei rajoita. Kaksi aikuista ja pieniä päivämatkoja tehdään mielellään. Ja pian lähdössä, eli räkkäaika ei juurikaan ehdi alkaa.
Meillä on jo muutama kohde jonne mennään, mutta kysyn jos tulisi sellaisia vinkkejä joita ei olla hoksattu ollenkaan. Kiitos 😊
Kommentit (20)
Vierailija kirjoitti:
Mene suosiolla Norjan puolelle niin on jotain nähtävää.
Ei tänä vuonna. Nyt pysytään pitkästä aikaa Suomen puolella, korkeintaan Pykeijassa poiketaan lyhyt reissu. Ap
Kiitos, Riisitunturille ollaankin menossa 😊
Muita vinkkejä? Ap
Luosto, vai oletteko jo käyneet? Lemmenjoki.
Ei kai tähän aikaan vuodesta missään Lapissa ole kovin turistirysää.
Kilpisjärvi kyllä oma suosikkini ihan koko Suomen osalta. Toisaalta, siellä itärajallakin on ihan mukavia kohteita kuten Sallan kunnan pohjoisosat. Tiet ovat kyllä todella surkeita ja jos siellä vaikka rengas puhkeaa tai auto jää jumiin johonkin niin apu on kaukana. Puhelinverkkoakaan ei liene ihan joka kohdassa. Tunnelma on tosin ihan toisenlainen verrattuna läntisemmän lapin kohteisiin.
Itse varmaan Näätämön tai Nuorgamin suuntaan syksyllä.
Aavasaksa oli aikoinaan todella suosittu matkailukohde. Jos sinne on matkattu jo 60-luvulla sankoin joukoin, niin luulisi olevan upea paikka.
Tuntsajoen, Värriön seutu ja Samperin savotan tienoot. Onki mukaan ja harreja narraamaan.
Vierailija kirjoitti:
Aavasaksa oli aikoinaan todella suosittu matkailukohde. Jos sinne on matkattu jo 60-luvulla sankoin joukoin, niin luulisi olevan upea paikka.
Hienot on maisemat sen huipulta ja poiketkaa Ruotsin puolella Kalixin ja Överkalixin seudulle. Kivat maisemat.
Kiilopää on rauhallisempi vaihtoehto Saariselän seudulla.
Salla, ainakin jos ette oo siellä vielä käyneet.
Tosiaan, ei kesäisin ole ryysistä missään päin Lappia. Siis ihmisryysistä, hyttyset on eri asia.
Eipä ole juuri sääskiä ennen juhannusta. Yleensä. Ja vaikka olisi niin ei se haittaa, niihin on totuttu.
Kilpisjärvi on omakin suosikki ja sinne kovasti tekisi mieli nytkin, mutta toisaalta ajateltu näitä uusia kohteita. Ehdotetuista Lemmenjoella on tullut käytyä vain pikaisesti, se tulee listaan. Tuntsajoki, Värriö ja Samperin savotta on uusia ja käymättä, hyvä! Nuorgam toki on käytävä aina jos siellä päin liikkuu 😍 Vaikka onkin tuttu. Kiitos ja lisää saa laitella! Ap
Oletteko käyneet Pallaksella ja Oloksella? Eivät mitään varsinaisia turistirysiä mihinkään aikaan, eikä nyt ole vaaraa lumivyöryistäkään.
Puljutunturilla kännykkamasto, jonne menee tylsä tie. Polkureittiä pitkin ihan mukavaa. Kumputunturilta (585m) lostavat näkymät - toki enemmän nousumetrejä. Sallassa Sorsatunturi (628m) pisin matka ja kovin nousu.
Pallas on käyty, Olos ja Kumputunturi vielä käymättä, kiitos! Ap
Mene suosiolla Norjan puolelle niin on jotain nähtävää.