Mitä osakkeita olette ajatelleet ostaa tällä viikolla?
Berkshire Hathaway notkahtaa tänään hieman, mutta on noussut mielestäni vähän liikaakiin tänä vuonna. Aika lailla kahden vaiheilla, avatako positio.
Myös Netflix tulee tänään hieman alas, koska Tullitukka on iskenyt silmänsä elokuvamarkkinoille. Olisiko tuossa kanssa ihan mielenkiintoinen osake?
Kommentit (666)
Selkästi rupee kivet höyryää.
Tänään joku massikeisari ostellu 555 tuhannella eurolla.
Tähän ketjuun sopii erinomaisesti tämä kommentti:
Tekoäly kertoo, mikä Tulikiven osakkeen arvo tulee olemaan Nordic Talc Oy:n eri vaiheissa ja tässä vastaus:
"
Vaihe Markkina-arvo Nousu Osakekurssi
Nyt 35 M€ – 0,60 €
Ei valituksia 11.5.2026 mennessä 47–107 M€ +35–200 % 0,8–1,8 €
Investointipäätös 75–179 M€ +110–410 % 1,1–3,0 €
Tuotanto/myynti 140–335 M€ +300–850 % 2–5,5 €
"
Tekoälykin antaa lähes 10x -potentiaalin Tulikivelle. Nordic Talc Oy:n myyntiä odotellessa voidaan keittää Tulikivi-kahvit. Kolmen pörssipäivän jälkeen on 11.5.2026, joten torilla tavataan!
Tuota on hyvä seurata.
Tulikiven hallituksen puheenjohtajana toimii Suomen kuuluisimpiin yrityskauppiaisiin lukeutuva Tähtinen, joka myi mm. Stockmannin kiinteistöt 400 m€:lla.
Satojen miljoonien eurojen pörssiosakesalkun omistava Laakkonen on tullut lyhyessä ajassa Tulikiven suurimmaksi omistajaksi (omistus huhtikuun lopussa lähipiirinsä kanssa 16,00 %), joten hienon sijoitusryhmän Tulikivi on saanut kasaan.
Vierailija kirjoitti:
Ostaako joku täällä itse omat osakkeensa? Elämän tarkoitus on nauttia elämästä, mulla on erikseen ihmiset jotka seuraa kaiken maailman kursseja sun muuta ja hoitaa tuollaiset tylsääkin tylsemmät duunit mun puolesta, mä keskityn tuhlaamaan ja nauttimaan elämästä. Tietysti jos on joku nappikauppias joka haaveilee, että salkku olis joku päivä edes muutaman sadan tonnin arvoinen niin ei kai siinä ole vaihtoehtoja ku hoitaa itse, surullista.
Niin no, en ole valmis maksamaan 30 000 euroa vuodessa siitä että joku hoitaa varallisuuttani. Itselle jää melko hypä tuntipalkka omien rahojen hoidosta.
Myin Nokiat pois ja tankkasin 45 000 eurolla Tulikiveä
Nyt on kyllä hyvä aika ostaa Tulikiveä, kun Nordic Talcin tarina on vasta alussa, eikä muilla keskustelualustoilla ole vielä edes mainittu tästä. Ilmeisesti Inderesillä ja Kauppalehdessä sijoittajat ovat vasta suunnittelemassa Tulikiven osakkeen ostamista, kun ovat hiljaa. Heräävät sielläkin sitten, kun ollaan muutamassa eurossa per osake.