Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Poika potkulaudalla bussin eteen - korvausvastuu?

Vierailija
02.05.2025 |

https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6a1d8fdc-6d09-4e4b-b723-4a9d40a0aa3e

 

Poika on siis töytäissyt kovaa vauhtia bussin eteen äkkiarvaamatta. 

 

Poliisi tietysti tutkii ensin. Mutta vaikka poika ei välttämättä ole vielä edes rikosvastuuiässä, kun näitä sähkövehkeitä ajelee ihan penskatkin, niin se korvausvastuu kuitenkin on.

Pitäisikö alkaa tulla tuntuvia rangaistuksia ja uutisoida niistä riittävästi, ja vaikka kampanjoida näistä seurauksista ja rangaistuksista sitten nuorten suosimilla alustoilla? 

 

Tuossahan on bussimatkustajille voinut käydä vaikka mitä vammaa, raskaanaolevat on voineet saada keskenmenoja ja joku särkeä selkänsä, silmälasinsa, joku murtaa nenänsä. Ehkä niin ei käynyt, mutta toivottavasti selvitetään tutkinnassa. 

 

Mitä tälle asialle on tarkoitus tehdä, oikeasti? Alkaa käydä jo bussissa matkustaminen terveyden, ehkä jopa päälle näiden takia. Eikö tosiaan mitään? 

 

Tietääkö kouluikäisten vanhemmat käsitelläänkö tätä kouluissa mitenkään? Vai onko nykyajan lapset täysin pitelemättömiä? 

Oletko kokenut pelkoa liikenteessä sähköpotkulautailijoiden takia?

Vaihtoehdot

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi neljä kaksi