Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Jos tietokoneen näyttö olisikin vähän kauempana, esim. 1 metrin päässä? Kokemuksia?

Vierailija
01.05.2025 |

Ajatus tässä se, että jos näyttö olisi vähän kauempana, ikänäköisen ei tarvitsisi vaihtaa toisia silmälaseja tietokoneen käytön ajaksi! :)

Mutta onko siitä jotain haittaa, jos asentaisi näytön niin, että se on vähän kauempana? Näyttö olisi tietysti isompi niin, että teksti näkyisi saman kokoisena kuin ennenkin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
01.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mitään haittaa, jos näet kauemmas hyvin. Eihän telkkarikaan ole suoraan nenän edessä.

Vierailija
2/5 |
01.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistelen että mitta ylänurkasta vastakkaiseen alanurkkaan kertaa viisi on se hyvä katseluetäisyys.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
01.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

No senhän kuuluukin olla noin metrin päässä. Mulla on kotitoimiston telakassa 1x36" + 2x27".

Vierailija
4/5 |
01.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itsellä on töissä tuplamonitorit juuri noin, ei ehkä ihan metriä mutta niin kaukana kuin ne saa. Kun siihen on tottunut niin ihan hyvä järjestely. Päätä ei tarvitse käännellä niin paljon kun vaihtaa katsetta monitorista toiseen.

Vierailija
5/5 |
01.05.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä pidän aina näyttöä pöydän takareunalla. Parempi silmille,ja  ryhdille ja lisäksi siihen pöydälle jää työskentelytilaa. Yhdessä työhuoneessa näyttö on seinällä. Sitä vartenhan se erillinen näyttö on, että sen voi sijoittaa mihin vain.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi neljä yhdeksän