Meidän lapsi oppi lukemaan nuotteja ennen kuin tekstiä
5-vuotiaana. Onko muita nuoteista soittivien lasten äitejä paikalla?
Kommentit (9)
Ihailisin paljon enemmän lasta, joka soittaa ja laulaa ilman nuotteja. Se kertoo musikaalisuudesta paljon enemmän kuin nuottien luku. Nuotit ovat musiikin hautausmaa.
mutta luulisin että nuotteja on helpompikin lukea kuin tekstiä. Se on sillä tavalla loogisempaa, että nuottien korkeuserot viivastolla kertoo sävelkorkeudesta, mutta aakkosissa kirjainten muodolla ei ole oikein mitään yhteyttä siihen mitä äännettä ne markkeeraa.
Hienoa että lapsesi on oppinut nuotit, musiikista voi tulla hänelle asia joka tuottaa iloa läpi elämän. Päinvastoin kun joku tietämätön tuolla sanoi, nuottien tunteminen ja niistä soittaminen ei suinkaan "tapa" kenenkään musikaalisuutta. Jos joku on musikaalinen, hän soittaa nuoteistakin aivan eri tasolla kuin vähemmän musikaalinen.
Tuskin kukaan ihan epämusiikaalinen olisi nuoteista niin kiinnostunut, että niitä oppisi.
Ihailisin paljon enemmän lasta, joka soittaa ja laulaa ilman nuotteja. Se kertoo musikaalisuudesta paljon enemmän kuin nuottien luku. Nuotit ovat musiikin hautausmaa.
Menehän puhumaan muitten susukilaisten kanssa, äläkä tule puhumaan uskomuksistasi totuuksina. Jos haluaa kehittää musikaalisuuttaan pitkälle, ja jopa tulla ammattilaiseksi, ei voi pärjätä ilman nuotinlukutaitoa.
i]mutta luulisin että nuotteja on helpompikin lukea kuin tekstiä. Se on sillä tavalla loogisempaa, että nuottien korkeuserot viivastolla kertoo sävelkorkeudesta, mutta aakkosissa kirjainten muodolla ei ole oikein mitään yhteyttä siihen mitä äännettä ne markkeeraa.
[/quote]
Kyllähän aakkosissa nimenomaan kirjainten muoto kertoo siitä miten se lausutaan, suomen kielessä ainakin. A lausutaan A ja sillä siisti. Varmaan tarkoitat sitä että esim. tekstaus-a ja iso A näyttävät erilaislta mutta lausutaan samalla tavalla?
Mutta toisin kuin väitit ei nuottien lukeminen ole vain sitä, että tietää millä paikalla se viivastolla on. Se kuinka pitkään kutakin nuottia soitetaan, pitää myös osata lukea, samoin kuin vaikkapa se että soitetaanko hiljaa vai lujaa, terävästi vai pehmeästi jne.
Toki aivan vasta-alkajat soittavat yksinkertaisemmista nuoteista mutta samalla tavallahan lapset opettelevat ensin lukemaan yksinkertaista tekstiä. En siis menisi väittämään että nuottien lukeminen on helpompaa kuin tekstin lukeminen.
Suurin osa oppi kyllä myös lukemaan tekstiä. Mutta en siis pidä nuottien lukemista mitenkään ihmellisenä. Helpompaahan se on kuin tekstin lukeminen.
Korkeampi ääni on korkeammalla nuottiviivastollakin, eli antaa visuaalisen vihjeen siitä miltä ääni kuulostaa. Sen sijaan kirjaimen A muodolla ei ole yhtään mitään yhteyttä siihen miltä äänne A kuulostaa vaan se on vain opittava ulkoa. Yhtä hyvin A-äännettä voisi kuvata kirjain P tai joku muu jos niin olisi sovittu.
Kyllähän aakkosissa nimenomaan kirjainten muoto kertoo siitä miten se lausutaan, suomen kielessä ainakin. A lausutaan A ja sillä siisti. Varmaan tarkoitat sitä että esim. tekstaus-a ja iso A näyttävät erilaislta mutta lausutaan samalla tavalla?
.
mitenkään ihmeellistä. Nuotteja on vähemmän kuin kirjaimia. Tuohan riippuu vain siitä, mitä lapselle opetetaan.