Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mulla loppuu ihan rahat, pakko mennä töihin, tällasta meillä "omat rahat"

Vierailija
30.05.2011 |

normaalisti saan 2t eur käteen ja autoedun.

Mies saa käteen 3t eur.



Me jaetaan yhteiset menot tulojen suhteessa.



Lasten menot lapsilisistä (jotka tulee mulle), ja niiden pitäisi riittää... aina ei meinaa riittää ja pitää sitten neuvotella miten ylimenevät maksetaan.



No se jotenkin toimi silloin kun oltiin töissä.



Mutta nyt kun olen hoitovapaalla, niin mun tulot on 350 eur ja miehen sen 3t eur + päivärahat.



Vaikka mun tarttee maksaakin kaikesta suhteessa vähemmän (10%) niin ei mun tulot vaan riitä! Mun pitäis maksaa 200 eur asumiskuluja ja ruokatilille antaa 70 eur. Sitten mulle jää alle satanen muuhun.



Vaikka mies maksaa asumisesta loput ja ruoasta loput jne., niiin silti hälle jää reilusti yli tonni käyttää itseensä + mahd. päivärahat.



Ja matkatöitä tekee turhankin paljon, mua ärsyttää ihan, siis onhan se hälle kiva lähteä ja tienata ekstraa, ja minä hoidan lapset ja kodin täysin yksin sillä aikaa.



En voi panostaa yhtään itteeni, esim. ei ole varaa hierojalle, hyvä että saa hammaslääkärilaskun maksaettua. Jos ostan vaatteita itselle, kirpputorilta tai jostan H&M:n alesta.

Jos ostan meikkejä tai kosmetiikkaa, aina jotain halpismerkkejä marketista, kasvovoiteetkin on nykyään Rainbow-merkkisiä.



Miehellä kyllä varaa ostaa itselleen merkkivaatteita stockalta ja harrastusvälineitä jne. Sitten se vielä ihmettelee kun en enää pidä kuntosalijäsenyyttä kuten joskus ennen.



Kai se pitäis töihin lähteä, vaikka meinasin olla kotona pidempään (nuorin vajaa 1,5 v.), mutta en vaan kestä tätä meininkiä.

Kommentit (79)

Vierailija
1/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

autoilu. Asumme sen verran syrjäisesti, että "pakko" olla 2 autoa, tai olisin lasten kanssa ihan motissa, esim. kerhomatka on n. 3 km jota en jaksa oikein kulkea kokoa ajan kävellen.



No onneksi mulla oli säästöjä, joilla ostin itelleni muutaman tonnin rämpän. Ei siinä paljoa ole kuluja, mutta nyt kun alkaa omat säästöt loppumaan, niin en mä omista rahoistani pysty auton bensoja ja vakutuuksia yms. oikein maksamaan enää...



ap

Vierailija
2/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuloero paljon suurempi.



Mietipä asiaa positiiviselta kannalta, vain Pohjois-Euroopassa äiti voi jäädä vuoden pituiselle mammikselle, muualla palataan töihin jo aiemmin. Ja viimeistään vuoden jälkeen palataan, muuten duunia ei ole. Että ei se töihin palaaminen NIIN kummallista ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

oletko sä tyhmä vai miehesi umpiluupää?

Vierailija
4/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ihme parisuhteita teillä

Vierailija
5/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta hän saa niin paljon km-korvauksia, että pystyy rahoittamaan auton menot niillä. (Ja jää varmaan ehkä ylikin, kun on velaton auto.)



ap

Vierailija
6/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Toisin sanoen, nyt hoitovapaalla minä maksan vaan omat menoni ja mies lähes kaikki yhteiset ja lasten kulut. On yhteinen päätös, että lapset hoidetaan 3-vuotiaaksi kotona, joten totta kai mies elättää perheen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että hän voisi ottaa esim. asumiskulut kokonaan maksettavakseen nyt kun hoidat lapsianne kotona.

Mitä hän on vastannut tähän, tai miten perustellut ettei se käy?



Muistuta miestä siitä, että sä kuitenkin helpotat miehen elämää esim. tekemällä kotityöt, mies saa myös lähteä ja tulla töistään rauhassa, ei tarvitse kuskata/hakea lapsia päiväkodista. Tai lähteä kesken kaiken työpäivää viemään neuvolaan/lääkäriin yms.

Ja sinun eläkkeesikään ei kerry juuri mitään tällä aikaa, kun olet kotona.

Plus että hoitomaksuja teidän ei tarvitse nyt maksaa, sen maksaisitte normaalisti varmaan puoliksi, eli miehellekin tulisi maksettavaa, nyt hän säästää sinun ansiostasi :)



Meilläkin on omat rahat, mutta kun olin äitiyslomilla ja hoitovapailla, mies maksoi itse asumiskulut ja suurimman osan ruoista.

Mä maksoin sitten pienen osan ruoista, lapsille vähän vaatetta tms. (mies maksoi kyllä niitäkin, isommat ostokset) ja itselleni ostin mitä tarvitsin. Niihin kyllä rahat riitti hyvin, tosin mä en ole oikein muualla tottunut shoppailemaankaan, kuin kirppiksellä.

Vierailija
8/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja tuloero paljon suurempi. Mietipä asiaa positiiviselta kannalta, vain Pohjois-Euroopassa äiti voi jäädä vuoden pituiselle mammikselle, muualla palataan töihin jo aiemmin. Ja viimeistään vuoden jälkeen palataan, muuten duunia ei ole. Että ei se töihin palaaminen NIIN kummallista ole.

ja mies todella elättää perheen.

Tai sitten äiti tekee osapv-töitä.

Omassa työssäni on vaikea neuvotella mitään työajanlyhennystä edes - tai jos saisinkin, niin laskin että käteen jäisi aika paljon vähemmän...

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset


Toi teidän meininki on SAIRASTA! Teillä on sitten pakko olla omat ruuat, vessapaperit jne myös, muutenhan homma ei mene tasan.



Perhe on YKSIKKÖ - YHTEISTALOUS.

Vierailija
10/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

teidän menojen tasaus. Mää en kyllä tuollaista ukkoa kattos. Ei paljoa kyllä arvosta sun kotona oloa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Omituista tuollainen jakaminen minusta. Eikös kaikki ole yhteiseksi hyväksi? Merkkivaatteita Stockalta ja äiti ajelee pienten lasten kanssa jollain peltirotiskolla, huh huh!

Vierailija
12/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

että hän voisi ottaa esim. asumiskulut kokonaan maksettavakseen nyt kun hoidat lapsianne kotona. Mitä hän on vastannut tähän, tai miten perustellut ettei se käy? Muistuta miestä siitä, että sä kuitenkin helpotat miehen elämää esim. tekemällä kotityöt, mies saa myös lähteä ja tulla töistään rauhassa, ei tarvitse kuskata/hakea lapsia päiväkodista. Tai lähteä kesken kaiken työpäivää viemään neuvolaan/lääkäriin yms. Ja sinun eläkkeesikään ei kerry juuri mitään tällä aikaa, kun olet kotona. Plus että hoitomaksuja teidän ei tarvitse nyt maksaa, sen maksaisitte normaalisti varmaan puoliksi, eli miehellekin tulisi maksettavaa, nyt hän säästää sinun ansiostasi :) Meilläkin on omat rahat, mutta kun olin äitiyslomilla ja hoitovapailla, mies maksoi itse asumiskulut ja suurimman osan ruoista. Mä maksoin sitten pienen osan ruoista, lapsille vähän vaatetta tms. (mies maksoi kyllä niitäkin, isommat ostokset) ja itselleni ostin mitä tarvitsin. Niihin kyllä rahat riitti hyvin, tosin mä en ole oikein muualla tottunut shoppailemaankaan, kuin kirppiksellä.

kun hänhän maksaa jo 90% yhteisistä menoista (asuminen ja ruoka).

Eli meillä ei siis jaeta fifty-fifty.

Mutta silti hänelle jää tuota omaa käyttörahaa niin paljon enemmän kuin mulle, että on tää jotenkin epäreilua kuitenkin.

ap

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsilisät eivät mitenkään riitä kahden teinin menoihin... Onko miehesi saita vai lapsellinen?

Vierailija
14/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

ikinä missään tilanteessa olisi eri tilit rahoille tai jotakin säätämistä ja laskemista. Olkoonkin vaikka minkälaiset tuloerot mutta eikö yhteinen hyvä elämä halutakin jakaa täysin oman rakkaimman (perheen siis!) kanssa! Siis nyt järki käteen, ei ole mitään normaalia siinä että mies käyttää 1000 euroa itseensä ja nainen kituuttaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta nyt kotona ollessani mies siirtää rahaa tililleni tarvittaessa.

Vierailija
16/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

asumisesta? Eikö ole mahdollista, että sovitte siitä, minkä verran pitää sinulle(kin) jäädä käyttörahaa ja jäljelle jäävän osuuden (0-X€)käytät sitten kuluihin?

Vierailija
17/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

asumisesta? Eikö ole mahdollista, että sovitte siitä, minkä verran pitää sinulle(kin) jäädä käyttörahaa ja jäljelle jäävän osuuden (0-X€)käytät sitten kuluihin?

Vierailija
18/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellainen pointti, että tulot tarkoittaa aina menojakin! Teen itse matkatyötä, ja kyllä pitää vähän miettiä mitä päälle laittaa, ja on pakko syödäkin jotain matkan päällä. Rahaa menee siis vaikken haluaisi.

Vierailija
19/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

..että miksi toisen osapuolen, joka on kouluttautunut hyvään ammattiin ja saa niin ollen parempaa palkkaa, pitäisi maksaa jotain "puolisonpalkkaa" sille toiselle joka on jättänyt ehkä koulut kesken ja tekee hanttihommia tai vaihtoehtosesti on hankkiutunut heti seurustelun alkuvaiheessa raskaaksi?

Jos mä tienaisin vaikka 2000/kk ja mies 10000/kk niin en todellakaan ois vaatimassa että mun pitää saada omaan käyttööni miehen palkasta vielä 4000 oman palkkani päälle. Ihan käsittämätön ajatus.

Vierailija
20/79 |
30.05.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

voiko tollasia miehiä ollakkaan!!

mä en vois kuvitellakka tollasta!

mä oon kotiäitinä,eli ei mulle tu juur mitää rahaa mistään,mutta mies tienaa meidän perheessä,ja kyllä ne menot miehen tililtä maksetaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yksi yksi