Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Suomalaisten rahatilanteesta synkkä tieto

Vierailija
15.04.2025 |

 https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011170868.html

Näin otsikoi Taloussanomat ja jatkaa "Heikentyneiden lukujen taustalla vaikutti työllisyystilanne, inflaatio, ja heikoimmin tienaavien joukossa sosiaalietuuksien leikkaaminen kuluttajapuolella, yrityksissä heikentynyt kysyntätilanne."

Hallitus, Kokkarit ja Persut etunenässä ovat saattaneet tämän maan, kansan ja yritykset perikadon partaalle. Ainoat rikastujat ovat pankit ja muutamat muut suuryhtiöt sekä rikkain väestö. Silti hallitus oikein uhoaa jatkavansa sillä linjalla, jolla kaikki maksut siirretään keskiluokan ja köyhien maksettaviksi.

Jos ainoastaan kymmenen prosenttia väestöstä rikastuu ja 90% köyhtyy, niin sen ymmärtää jokainen, että koko maa köyhtyy ja näivettyy ostovoiman puutteeseen. Siksi täytyy ihmetellä miksi joku äänestää puoluetta, joka heikentää heidän asemaansa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
15.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syytetään Hjallista

Vierailija
2/2 |
15.04.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Hallitus, Kokkarit ja Persut etunenässä ovat saattaneet tämän maan, kansan ja yritykset perikadon partaalle. Ainoat rikastujat ovat pankit ja muutamat muut suuryhtiöt sekä rikkain väestö."

Tämähän se juuri olikin hallitusohjelman tavoite. Olisi naiivia uskoa etteikö toteutetun poliitikan tarkoitus nimenomaan ollut se mitä nyt nähdään.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla