Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Postafen - ottaa vai ei?

Vierailija
16.06.2011 |

Raskausviikolla 9 mennään ja olo on aivan hirveä. Olen juossut taas koko aamun oksentamassa. Lääkäri antoi reseptin Postafeniin. Nyt mietin, että uskallanko ottaa vai en. Jos kyseessä olisi esikoinen, käpertyisin varmasti vain peiton alle ilman lääkkeitä, mutta näin en nyt voi tehdä, kun kyseessä toinen lapsi ja esikoinen on kotona.



Kokemuksia? Ja ei kiitos viestejä ihmisiltä, jotka eivät itse ole voineet pahoin raskauksiensa aikana. Ellei ole kokenut tätä, ei voi tietää miten hirveää tämä on.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sea-Band -rannekkeet on kokeiltu. Ei toimi.

Vierailija
2/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tunti pillerin jälkeen olo helpottui HUOMATTAVASTI ja söin ekan lämpimän aterian viikkoon. Eli ota ihmeessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Akupunktiosta apu raskauspahoinvointiin

20.9.2004 YLE TErveys/ Helena Collin



http://yle.fi/vintti/yle.fi/genreportaalit/portaali-1236.html?genre=ter…



Jos kotikonstit eivät auta raskausajan pahoinvointiin, kannattaa kokeilla akupunktiohoitoja. Monet ovat löytäneet avun akupunktiosta ja pahoinvointi on lakannut muutaman hoitokerran jälkeen.









Raskauspahoinnissa akulääkäri pyrkii lieventämään tai jopa hävittämään pahoinvoinnin ja oksentelun.



- Hoidossa ranteen sisäsivulta etsitään akupiste, jonka kiinalainen nimitys on neiguan. Siitä pisteestä stimuloidaan ranteen hermoja. Tällä on osoitettu olevan pahoinvointia lieventävä vaikutus, kertoo akupunktiolääkäri Jyrki Sihvonen.



- Oikeastaan neiguan-pisteen hoito vaikuttaa moneen muuhunkin pahoinvointiin kuten syöpähoidoista saatuun pahoinvointiin tai migreenissä esiintyvään pahoinvointiin.



Sihvonen kertoo, että nimenomaan pahoinvoinnin ja oksentelun hoitoa akupunktiolla on tutkittu paljon maailmalla.



- Tutkimustulokset ovat sen verran luotettavia, että niiden perusteella voidaan sanoa, että akupunktion vaikuttavuudesta pahoinvointiin on tieteellistä näyttöä. Pahoinvoinnin hoito on niitä ainoita asioita, missä akupunktio on saanut tiedemaailman hyväksynnän.



Kun raskaana oleva nainen saapuu Sihvosen tai jonkun muun akulääkärin vastaanotolle, hänelle laitetaan molempiin ranteisiin neulat neiguan-pisteisiin. Neulojen kanssa ollaan paikallaan 20-30 minuuttia.



- Hoito tehoaa aika hyvin. Harva pääsee eroon pahoinvoinnista yhdellä kerralla, mutta jo toisen kerran jälkeen olo alkaa helpottaa. Useita hoitokertoja ei tarvita.



- Hoito soveltuu hyvin raskaana oleville, koska siinä ei käytetä mitään lääkeaineita, Sihvonen täsmentää.



Sihvonen kertoo myös hoitokeinosta, jota voi kokeilla kotona.



- Hankkii pienen helmen ja laittaa sen siteellä kiinni ranteeseen neiguan-pisteen kohdalle. Tästäkin voi olla apua.





» Suomen lääkäreiden akupunktioyhdistyksen lääkärit













FAKTAA AKUPUNKTIOSTA



Akupunktio on vanha kiinalainen hoitomenetelmä, joka muodostaa hyvin tärkeän osan kiinalaista lääketiedettä.

Akupunktio eli akupunktuuri juontaa latinan sanoista 'acus' = neula ja 'puncture' = pistää.



Akupunktiolla tarkoitetaan erityisten ihopisteiden, akupisteiden, stimuloimista pistämällä niihin neuloja. Akupunktiolla stimuloidaan hermoja.



Akupunktioneulat ovat teräksisiä ja hyvin ohuita. Ne läpäisevät kudoksen kivuttomasti. Neulat ovat kertakäyttöisiä, hygieenisiä ja siksi turvallisia.



Suomessa akupunktio on hyväksytty virallisen lääketieteen hoitomenetelmien rinnalle.









Vierailija
4/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vasta lääke auttoi. Ei sitä kirjoiteta, jos epäillään, ettei ole turvallinen. Varoitus tulee, siitä, ettei sitä ole (kai) testattu valvotusti raskaana olevilla.



Äitini käytti vastaavaa lääkettä (sama vaikuttava aine) 1970-luvun alussa minua odottaessaan, että ei tämä mikään ihan uusi keksintö ole.

Vierailija
5/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kokeilin myös akupunktiota, ei mitään tehoa.Vasta lääke auttoi. .

Kävitkö akupunktiossa monta kertaa? Sen pitäis tehota n. 3-5 kerran jälkeen. Mulla loppui kuin seinään kolmannen käynnin jälkeen ja tosiaan oli 24/7 pahoinvointi ja oksentelu, siis myös öisin oli pahoinvointia niin, etten kyenny nukkumaan

Vierailija
6/6 |
16.06.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä kokeilin myös akupunktiota, ei mitään tehoa.Vasta lääke auttoi. .

Kävitkö akupunktiossa monta kertaa? Sen pitäis tehota n. 3-5 kerran jälkeen. Mulla loppui kuin seinään kolmannen käynnin jälkeen ja tosiaan oli 24/7 pahoinvointi ja oksentelu, siis myös öisin oli pahoinvointia niin, etten kyenny nukkumaan