Lukivatko osakekurssien laskusta valittajat sopimustaan? Ei kannata sijoittaa ellei ole valmis häviämään sijoitettua pääomaa
Pörssipeliin ei pidä lotota sellaisia rahoja mitä ei ole varaa menettää. Moni tuntuu nyt ravistuneen hereille mutta itku ja poru selvistä säännöistä ihmetyttää monia, itseänikin.
Kommentit (5)
Eikö tuo nyt ole itsestäänselvyys kaikille sijoittajille? Eikä se poista harmistusta kurssilaskuista.
Suursijoittaja Kim Väisäsen sanoin: älä mene saunaan jos et pidä kuumasta.
Vierailija kirjoitti:
Eikö tuo nyt ole itsestäänselvyys kaikille sijoittajille? Eikä se poista harmistusta kurssilaskuista.
Ei ole. Pelin sisällä olevia rahoja kuvitellaan todellisiksi ynnä muuta. Kurssiheilahtelut kohottavat mielialaa tai sattuvat sydämeen aivan kuin se olisi oikeaa rahaa.
Rahastojen myyntiesitteet pitää lukea huolella eikä uskoa myyntipuheisiin jotka ovat valetta ja huijausta saada uhri mukaan peliin.
Typerille toimittajille työ on helppoa: miltä tuntuu kun menetit hieman pelirahaa, kerro meille ja me teemme siitä Trumpia haukkuvan jutun! Nollauutisointia nollapanoksella.