Voiko kilpirauhasen vajaatoiminta olla vuosia oireileva, ilman että näkyy verikokeissa?
Kokemuksia? Sukurasitetta tähän on, mutta verikoearvot toistaiseksi viitealueella vaikka oireita paljon. Lääkäri vain seurailee.
Kommentit (12)
Eikös siitä tule kuu naama? Pitäisi näkyä ihan peilistä jos hidas kilppari.
Mitä oireita? Painonnousu ja väsymys? Voi johtua ihan muusta kuten liikasyönnistä, liikunnan puutteesta ja muuten huonoista elämäntavoista.
Kyllä voi. Minulla oireet olivat jo ihan kauheat vaikka arvot normaalirajoissa.
No millaisia arvoja sulla on ollut? Onko otettu ne vasta-ainekokeet eli että onko kysymyksessä autoimmuuniperäinen juttu?
Entäpä miten rauta-arvot? Raudanpuute voi aiheuttaa kilpirauhasen vajaatoiminnan ja korjaantuu, kun rauta saadaan ylös. Silloin vasta-ainetestit ovat normaalit.
Mulla oli Hashimoton tyreoidiitti (autoimmiumitulehdus) vajosoireilla. Tk:ssa ei otettu sitä verikoetta (TPOAb), joka paljasti ongelman, piti käydä privassa.
Vierailija kirjoitti:
Mitä oireita? Painonnousu ja väsymys? Voi johtua ihan muusta kuten liikasyönnistä, liikunnan puutteesta ja muuten huonoista elämäntavoista.
Tuo voi olla estrogeenidominanssista johtuvaa hedelmällisessä iässä olevilla naisilla. Gyne voi auttaa asiassa.
Voi. Tämä on aivan yksinkertainen asia:
Ihmisten herkkyys hormonien määrälle ja vaihtelulle on täysin yksilöllistä.
Jollain voi olla TSH 30 ja hän on täysin oireeton. Asia tulee sattumalta ilmi verikokeissa.
Jollain voi olla TSH 3 ja oireita on valtavasti. Verikokeet näyttävät normaalia tulosta.
Jos naisella on raskaustoive, häntä kuuluu lääkitä, kun TSH on yli 2.5. Tällöin elimistö on siinä kunnossa, että raskaaksi tuleminen on jo hyvin vaikeaa. Kuitenkin viitearvo on labrasta riippuen 3.7-4. Eli hoidon tarve nähdään jo viitearvojen mukaan terveellä naisella.
Viitearvot perustuvat terveiden miesten keskiarvoon - ei suinkaan oireettomuuteen.
Eli:
Jos on poissuljettu kaikki muu ja T4V on viitearvojen alakolmanneksessa ja/tai TSH yli 2.5, oireet voivat hyvinkin johtua kilpirauhasesta. Tällöin oireita harvoin hoidetaan, mutta helpottaa se tietysti tietää oireiden syy.
Väsymys voi johtua myös folihapon tai jodin puutteesta. Onko ruokavaliosi monipuolinen ja suositusten mukainen?
Kyllä voi.
Aikoinaan Prismassa oli homeopaatti. Olen älyllisesti utelias ihminen ja päätin mennä juttelemaan, koska ei maksa mitään.
Sanoin, ettei ole oikein mitään vaivoja, mutta tutki nyt jos jotain näkyy. Oikeasti oli väsymystä yms.
Hän siinä katseli kynsiäni ja silmiäni ja sanoi, että kilpirauhanen toimii laiskasti. Juuri oli otettu labrat ja ne oli ok.
Homeopaatti pysyi kannassaan ja sanoi, etteivät raja-arvo päde kaikkiin ihmisiin. Hän vielä selitti, mistä näkee asian etusormestani.
Sain muutamien vuosien päästä lääkityksen ja etusormen kynsi muuttui pikkuhiljaa eri näköiseksi.
Labroissa kävin joitain kertoja ennenkuin arvot koskivat raroerkdi alas.
Vierailija kirjoitti:
Väsymys voi johtua myös folihapon tai jodin puutteesta. Onko ruokavaliosi monipuolinen ja suositusten mukainen?
Jodin puutos?
Ei.
Sinulla saattaa olla jokin muu hoidettava vaiva.