Jos menettää ajokortin rattijuopumuksesta, tuleeko siitä tieto työnantajalle?
Kommentit (9)
sinun ei ole pakko kertoa tuomiostasi kellekään.
Maaseudulla jostkut paikallislehdet julkaisevat ratista tuomittujen nimet mutta jos et ole maalal ollessasi syyllistynyt sellaiseen niin ei pääse juoru sainakana sen takia levieämään.
puhalluksen jälkeen polliisisetä katsoo sinua tuimasti ja kysyy:
"Jaahas, missäs sitä ollaan töissä? Nyt lähtee pomolle puhelu!"
:D
Eräs rekkamies menetti korttinsa, muttei kertonut pomolleen.
Huokaisi vain helpotuksesta kun sai korttinsa takaisin, eikä kukaan kysellyt sitä sillä välin.
Jatkoi siis normaalisti töitään ja ajoi ilman korttia.
Tälläinkö on tapahtunut? Tuollasesta taitaa tulla kovat sakot firmalle ja sen kautta potkut kuskille.
Ei kukaan saa muutenkaan kortitta ajaa!!
Minusta kännissä ajavat saisi poliisi ilmoittaa reporttereille nimenä ja nämä laitetaan isolla suuriin lehtiin.
Tämän lisäksi autoon mustalaatikko.
Mun työpaikalla on 95% ihmsistä sellasessa hommassa, että ihan yks lysti paloiko kortti vai ei, mutta sit on se 5% sellasia, joilta ajo-oikeus vaaditaan, jotta työtehtäviä voi hoitaa.
En tiedä, tuleeko se tieto poliisilta vai työntekijältä itseltään, mutta ihan viipymättä ovat siirtyneet "puikoista" muihin hommiin ja sitä kautta siitä kyllä tietää koko työyhteisö - ja hyvä niin!
Ollaan jenkkifirmassa töissä ja nämä asiat on ehdottomia, väärinkäytöksestä lentää ku leppäkeihäs pihalle.
Tämän lisäksi autoon mustalaatikko.
Et jos auto syöksyy vaikka mereen niin tiedetään missä oli vika :-)?
Tämän vuoksi meillä pomot välillä tarkastaakin ajokortit.
T: bussikuski
Uusiin autoihin ollaan kaavailtu vakiolaitteeksi mustaalaatikkoa joka muistaa auton viimeset esim. 10 minuuttia. Jos törmää johonkin niin se kertoo mitä autossa tapahtunut: puhunu kännyyn, laulanu, nukkunu, huutanu jonkun kanssa, nopeudet yms.
Ja saman voisi laittaa niitten ihmisten autoon jotka vaarantaa liikennettä.
7
joissain työtehtävissä tehdään suojelupoliisin luotettavuusselvityksiä joko työsuhteen alussa tai projektien alussa. Sellaisessa narahtaisi kyllä rattijuopumustuomiosta. Työnantaja ei saisi tietää narahduksen syytä, lausunnossa lukisi, että ei ole sovelias tms.
vapaa-ajan rikoksista.