Positiivisia uutisia -ketju; luetellaan asioita, joista saa olla kiitollinen
Heräsin siihen, että somekuplat ja menestyvän elämäntavan hehkutus ja "grindaus" ovat saaneet minut tyytymättömäksi omaan elämääni. Vaikka minulla on opiskelupaikka, ystäviä ja katto pään päällä, huomaan koko ajan kokevani huonommuutta siitä, mitä minulla ei ole. Vaikka se mitä on, on ihan tarpeeksi! Tosiasiassa kaikki on hyvin! Kai perimmäinen syy tähän oloon on ajatus siitä, että en ole tai tee tarpeeksi, vaikka peruselämässä on paljon kiitollisuuden aiheita.
Olisikin ihana kuulla aivan tavallisia asioita, joista saatte iloa ja onnellisuutta ja mihin olette tyytyväisiä, ilman että niillä on rahan kanssa mitään tekemistä. Ajatellaan onnellisia asioita tässä huonojen uutisten täyttämässä maailmanajassa
Kommentit (12)
No onhan niitä. Kiva koti joka viime kesäisen remontin jälkeen tuntuu vieläkin vähän uudelta ja siistiltä. Oma pieni piha ja kuisti (kerrostalossa) jota saa alkaa nyt taas laittamaan kesäkuntoon. Terveys jolla vielä voi tehdä asioita ja elää normaalisti vaikka vuosi sitten sainkin diagnoosin.
Mulla on kivat sisarukset. Mun hengissä olevst lapset on ihania. Meidän kissat on ihania myös, ja höpökoira.
Kevät, valo, askarteluideat, talven karkottuminen, ei tarvitse pelätä liukasta säätä pian, parantuminen (jostain), kevään värit, seuraavan kuun alkaminen, raikas ilma jos tuulee, pajunkissojen ilmestyminen maisemaan, uudet ajatukset, eteneminen henkisesti, ideat, kivojen asioiden suunnittelu - pientenkin, katselu ja ihmettely.
Itämeren tila on hiljalleen parantumassa.
Elämä on loppujen lopuksi armollisen lyhyt ja sitä seuraa ääretön ja ikuinen tyhjyys.
Jääkarhuja on enemmän kuin koskaan kannan laskemisen aloittamisen jälkeen. Tosin se alkoi samaan aikaan kuin lajin suojelu.
Meillä on maassa hyvä työministeri. Aikaansaava ja laajasti arvostettu.
Vierailija kirjoitti:
Meillä on maassa hyvä työministeri. Aikaansaava ja laajasti arvostettu.
Onpa nuorentunut kovasti.
Minä olen kiitollinen siitä, että minä olen terve, minulla on katto pään päällä, vettä ja ruokaa sekä rakkaita ihmisiä lähellä. Kaikilla ei todellakaan ole.
Olen myös kiitollinen kauniista luonnosta sekä suomalaisesta yhteiskunnasta, joka ongelmistaan ja puutteistaan huolimatta on yksi maailman parhaita ja toimivimpia.
Vierailija kirjoitti:
Minä olen kiitollinen siitä, että minä olen terve, minulla on katto pään päällä, vettä ja ruokaa sekä rakkaita ihmisiä lähellä. Kaikilla ei todellakaan ole.
Olen myös kiitollinen kauniista luonnosta sekä suomalaisesta yhteiskunnasta, joka ongelmistaan ja puutteistaan huolimatta on yksi maailman parhaita ja toimivimpia.
Olipa hyvin sanottu!
-ap
Kaljaa on vielä kaupassa panimolakosta huolimatta😁
Tässä muutamia, joista saan olla kiitollinen:
Perhe ja ystävät
Lämmin koti
Puhdas vesi ja ruoka
Auringonvalon lisääntyminen
Muuttolintujen saapuminen
-ap