Mitä tarkoittaa >.< ja ^^ viestissä
En tajua ollenkaan keskusteluissa seuraavia merkkejä. Ennen oli vain :) ja sen ymmärsi kaikki.
^^ ja >.< monesti jonkun lauseen perässä
Kommentit (9)
joka viestin loppuun enkä tajua mitä se tarkoittaa. Ei ainakaan viittaa mihinkään muihin viesteihin. Onko se vaan jotain diipadaapa-söpistelyä?
Japanilaistyyppinen hymiö.
ei nuo kaksi "ylöspäinnuolta" täällä näy. Noh, kaikki tajusi mihin tuo toinen selitys viittasi.
ja toinen tarkoittaa nuolia "viesti ylempänä"
>.< on lähinnä kiukustunut, itsepäinen tms.
^^ taas söpistely, ilahtunut, "muina miehinä" tms.
Riippuu asiayhteydestä, mutta yleensä ne ilmentävät just sitä, miltä näyttävät...
Eli joissakin foorumeissa merkki ^^ tarkoittaa että viesti on vastaus 2 ylempään olevaan viestiin. Kun taas ^ tarkoittaa viestiä joka on suoraan yläpuolella.
Toisissa foorumeissa taas merkki ^^ tarkoittaa ilmeisesti jotain ihmetyksen ilmettä, eli ylösnostettuja kulmakarvoja.
Tuota toista merkkiä en tunne.
joka viestin loppuun enkä tajua mitä se tarkoittaa. Ei ainakaan viittaa mihinkään muihin viesteihin. Onko se vaan jotain diipadaapa-söpistelyä?
erilaisia ilmeitä eli silmät ja nenä:
o.O
-.-
O.O
^.^
ja sitisommassa mittakaavassa kädet ja pää
\o/
\o_
Siis olen ymmärtänyt, että se kuvaa mielentilaa tai että että sanottu lause esim mielissään, mutta ei ole ihan täyttä varmuutta.
Kun se on monesti ihan teksiviestissäkin mukana.
YLEISESTI OTTAEN
>.< = se silmiensiristysilme. Käytetään kaikissa tunnetilanteissa, yleensä kylläkin positiivista mielentilaa kuvaavissa, joissa silmien siristys tulisi kyseeseen. Esim. "iih sain sen työpaikan!!", "tajua nyt höpsö että puhun tästä enkä siitä!!" Ei sovellu suuren ärtymyksen tai vihaisuuden ilmaisuun.
^^ = iloinen, onnellinen, helpottunut. Joitain ei-niin-realistisesti piirrettyjä kuvia/ohjelmia kun katsoo, niin iloinen ilme saadaan kun silminä on kaksi sulun muotoista viivaa, käännettyvä kyljelleen niin että viivan kärjet ovat alaspäin. Surullinen ilme sitten päinvastoin. Tuo kuvaa sitä iloista ilmettä. Itse käytän paljolti ^-^ , eli iloiset silmät ja vielä suu mukana. Foorumikäytöstä ylläoleviin kirjoituksiin viittaamisesta ei ole omakohtaista kokemusta, en foorumeilla juurikaan liiku. Vaikuttaa kyllä hyvin luonnolliselta siihenkin käyttöön.
Eli yleiset selitykset tuossa, oman käsitykseni mukaan. Näitä voi myös käyttää miten itse hymiön näkee, mutta sitten saa kyllä varautua väärinkäsityksiin.