Onko muutto kuun viimeinen päivä vai ensimmäinen päivä--uuteen asuntoon siis?
Itsellä muutto kuun viimeinen päivä, mietin vaan että jos toisellakin on siinä asunnossa mihin olemme muuttamassa niin miten muutto onnistuu??Kaupunginvuokrataloista kyse
Kommentit (4)
Jos vuokrasopimusloppuu esim. 30.6., niin silloin asunnon on oltava tyhjä 30.6.
Kysy kaupungilta, onko seuraava kämppä käytettävissäsi esim. jo kuun viimeinen päivä.
soittaa ja selvittää. Monesti entinen asukas muuttaa alta jo aiemmin, jolloin saattaa itsekin päästä muuttamaan jo hieman ennakkoon.
muutto päivä on 31.7,eli tuona päivänä alamme vasta kantaa kamoja autoon,seuraava pääsee illasta taikka 1.8.. täytyy kysyä pääsenkö jo 31.pv itse uuteen vai onko muutettava vasta 1.8 jolloin tähän nykyiseen uusi asukas pääsee vasta myöhemmin,ei voi mitään jos ei muualtakaan tule joustoa. Vähän hankalia nää kun muuttaa toisesta kaupungista..hohoijaa.ap
Itseasiassa, jos vuokrasopimus päättyy 30.6. on muuttopäivä nykyisellä vuokralaisella vasta 1.7. (myös sinulla). Toki sinun pitää saada avain asuntoon oman vuokrasopimuksesi ensimmäisenä päivänä, päällekkäin tuota asuntoa ei voi vuokrata.