Miten nykyään menee uusissa taloyhtiöissä saunavuorot? Saako mennä useammin kuin vain "lauantaisauna"?
Yksi kohde mielessä jossa harmikseni ei ole omaa asuntokohtaista saunaa vaan tuollainen koko taloyhtiön niin vähän jäi epäilyttämään koska itse kokenut sen todella tärkeänä että pääsen tiettynä päivänä saunaan (ei perinteinen) omien harrastus- ym. aikataulujen mukaisesti. Tuollainen taloyhtiösauna voi siis olla ongelma jos sitä ei saa varata esim. kaikkina viikonpäivinä tms.
Mitenköhän nykykäytäntö on?
Ihan upouusi kohde (ei vielä valmistunutkaan)
Kommentit (5)
Pihi taloyhtiö ja tuskin pystyt edes hallituksessa yksin vaikuttamaan siihen.
Kannattaa katsoa myös aika. Jossain taloyhtiössä oli puolen tunnin vuoro. Se ainakin on aivan liian lyhyt, eihän siinä ehdi edes hikeentyä.
Tuskinpa mitään yleistä linjaa on ja miksi olisi? Jossain on näin ja toisaalla noin. Ei auta kuin siellä omassa päädyssä nyt selvittää.
Vierailija kirjoitti:
Tuskinpa mitään yleistä linjaa on ja miksi olisi? Jossain on näin ja toisaalla noin. Ei auta kuin siellä omassa päädyssä nyt selvittää.
No taidan jättää tuon välistä kun selvitettäviä asioita olisi muutama muukin niin kyllä jostain ennemmin tai myöhemmin löytyy sellainen kohde missä ne toiveet kohtaavat paremmin. ap
Meillä kolme vuotta vanha talo ja ei ole vakiovuoroja vaan saunan voi varata kun haluaa sähköisestä ajanvaraussysteemistä.
jos perinteisellä saunapäivällä ajattelet lauantai-iltaa, niin se on ihan menneiden aikojen juttu. https://www.iltalehti.fi/asumisartikkelit/a/6135d710-7a85-4ae8-b955-c9c…
Pyri hallitukseen niin pääset päättämään asioista. Meillä hallituksen pj. aikanaan lämmitti saunan itselleen lauantaisin ja muut asukkaat saunoivat perjantaisin.