Onko saamelaisuuden karnevalisointi Melodifestivalenissa yhtä hyväksyttävää kuin suomalaisuuden karnevalisointi? KAJ-yhtyeen tulisi hävetä
Suomalaiset ovat kärsineet paljon ruotsalaisesta kolonialismista ja rasismista, ja nyt suomea takellellen puhuvat ruotsinkieliset Vöyristä menevät tekemään suomalaisuudesta karnevaalia ja huumoria. Saisivat hävetä.
Kommentit (12)
Ensi vuonna ruotsalaisjoukko Pietarsaaresta lavalle hillumaan saamelaisasuissa porojen kanssa. Hehkuttaako woke-toimittajat silloin? 🤦🏻
Hyi! Jos tuo karmea esitys pääsee Euroviisuihin, niin Suomen pitää jättäytyä ulos. Täytyy tehdä selväksi, että kulttuuriappropriaatio ei ole oikein.
Hehhheheh!
sen kyllä ymmärtää miksei Vöyrin pojat tuoneet hyvää biisiään Suomen karsintoihin. Koska hurrien vihaajat täällä vaan lisääntyy keskenään
Ruotsinkielisiä koskee samat kolonialismin synnit kuin Ruotsissa asuvia ruotsalaisia. Noista synneistä ei tekosyillä rimpuilla irti.
KAJ on suomalainen bändi, kyllä he saavat halutessaan nauraa suomalaisuuden kliseille. Eri asia on vaikka Viron edustaja, joka nauraa italialaisille stereotypioille.
Se on ruotsinkielisten helppo tehdä suomalaisuudesta karnevaalia, huumoria ja ties mitä festivaalia. Meille etnisille suomalaisille Ruotsi on tarkoittanut pakkokäännytyksiä, maavarkauksia, rasismia, syrjintää ja siirtomaaisännän kielen pakkosyöttämistä (joka jatkuu edelleen). Ruotsalaisen on aika tarkistaa etuoikeutensa.
Niin olisiko woket toimittajatytöt juhlimassa, kun ruotsalaiset olisivat nunnuka, nunnukaa laulamassa ja viinaa ryyppäämässä lavalla? Niin?
On kyllä röyhkeä esitys. Vielä karmeampaa lukea suomenkielisten puolustuspuheita. Jos haluat suomenkielisenä alentaa itsesi ilman omantunnonarvoa ruotsalaisen piiaksi, niin alenna sitten, mene vaikka heti nuolemaan ruotsalaisen isäntäsi perse puhtaaksi. Mutta me muut jaksamme vielä puolustaa suomalaisuutta.
Minusta hauska esitys ja positiivista Suomi-kuvaa. Jollakin tavalla linjassa monien Suomen omien euroviisuehdokkaiden kanssa, vaikka ruotsalaiset eivät varmastikaan tätä edustajakseen ota.
-itäsuomalainen.
Vierailija kirjoitti:
On kyllä röyhkeä esitys. Vielä karmeampaa lukea suomenkielisten puolustuspuheita. Jos haluat suomenkielisenä alentaa itsesi ilman omantunnonarvoa ruotsalaisen piiaksi, niin alenna sitten, mene vaikka heti nuolemaan ruotsalaisen isäntäsi perse puhtaaksi. Mutta me muut jaksamme vielä puolustaa suomalaisuutta.
He edustavatkin suomenruotsalaisuutta, mikä on taas suomalaisuuden vähemmistö. En minä voi suomenkielisenä ottaa kantaa heidän kokemukseensa suomalaisuudesta. Eikä tässä hupailussa taida olla muutenkaan kysymys mistään synkästä identiteettipolitiikasta.
Oksettava esitys ja aivopestyt suomalaiset piiat juhlivat 🤦🏻 Pahimpia ovat tyhjäpäiset toimittajat.
Höpsistä trolli!