Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Fissuuran leikkaushoito

Vierailija
13.02.2025 |

Onko kenelläkään tietoa, että kauanko anaalifissuuran leikkaushoidosta eli sisemmän sulkijalihaksen alaosan katkaisusta kestää toipua? (lateraalinen sfinkterotomia)

Synnytyskomplikaatioiden sekä sen jälkeisten kipukierteiden takia lantionpohja on jäänyt todella tiukaksi ja kärsin siis kroonisista fissuuroista, joita on  voiteilla ja botoxilla hoidettu mutta se ei ole koskaan kunnolla auttanut. Tämä vaikuttaa myös virtsarakon toimintaan mm. tihentynyt virtsaamisen tarve ja alaselän jumit. Elämänlaatu on heikentynyt pitkäaikaisista ja vaikeista oireista. 

 

ilmeisesti lantionpohjan tiukkuudelle en mahda mitään, koska elämäntavoilla olen yrittänyt saada kaikenlaista aikaan, mutta tuntuu vaiva olevan sitkeä ja tahdosta riippumatonta. Kirurgi sanoi, että ensimmäisen viikon olevan tosi kipeä, mutta lantionpohja rentoutuu välittömästi leikkauksen jälkeen joten tilanne paranee nopeasti. Kokemuksia toipumisajoista, leikkauskivusta ja sairausloman kestosta?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla kursittiin synnytyksen jälkeen kyllä peräaukkoa kasaan laajojen repeämien takia. Ja oli ne havaakohdat peräaukosta kipeät ulostaessa, mutta parissa viikossa pystyi jo jonkin aikaa istumaan ja vessareissut ei olleeet enää niin tuskaisia ja jaksoin ulkoilla. Sain mukaan hyvät kipulääkkeet. Pidemmällä tähätäimellä, ilman leikkausta pidästyskykyä ei olisi ollut vaikka sinulla taitaa olla toisin. Peräaukossa on paljon kipusreseptoreita, joten kipeä on varmaan.

Vierailija
2/5 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haavaumat olen saanut runsailla lämminvesihuuhteluilla ja diltiazem voiteella mutta silloinen lääkäri sanoi ettei suosittelisi sitä leikkausta riskien takia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En antaisi kyllä kenenkään leikata peräaukkooni auki... 

Vierailija
4/5 |
14.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vaivahan on tosi yleinen, mutta harvemmin leikataan. Kyllä ne haavat pyllyssä on ikäviä ja jos lääkäri suosittelee leikkausta eikä muut keinot auta niin menisin kyllä. Tiedän kokemuksesta miten vaikuttaa elämän laatuun. En osaa vastata siihen kauanko toipuminen kestää, mutta googlettamalla löysin tiedon että toimenpide on itsessään nopea.

Vierailija
5/5 |
14.02.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aijai tuska tuntuu ihan kun ajattelen tuollaista leikkausta..

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän yhdeksän kolme