Aluevaltuustojen hillotolppiin hupenee vuodessa yli 20 miljoonaa euroa
Pelkän ryhmärahan lopettamisella voisi rahoittaa kokopäivähoidon kuukausikustannukset 1 600 vanhukselle
- Alueiden pitää leikata sellaisia menoja, jotka eivät ole välttämättömiä. Jos on varaa suuriin aluevaltuustorahoihin, kokouspalkkioihin, päällekkäisiin rakenteisiin, leikattavaa vielä löytyy.
Purra vetoaakin muihin puolueisiin, että ne olisivat valmiita lopettamaan puoluetukeen rinnastettavat aluevaltuustorahat, jotta summat voitaisiin siirtää asukkaiden kipeästi tarvitsemiin palveluihin.
- Alueilla käytettiin vuonna 2023 pelkästään puolueiden tukiin ja kokouspalkkioihin yli 20 miljoonaa euroa vuodessa. Valtio tai valtiovarainministeriö ei voi puuttua itsehallinnollisten alueiden aluevaltuustorahoihin, kokouspalkkioihin tai erilaisten jaostojen, valiokuntien ja muiden himmelirakenteiden määriin. Ainakaan ennen kuin ollaan arviointimenettelyssä eli tiukassa talouden ohjauksessa, tarkkailuluokalla.
https://www.suomenuutiset.fi/aluevaltuustojen-hillotolppiin-hupenee-vuo…
IMF tulee ja laittaa julkisen sektorin kulukuurille