ääliö julkinen terveydenhoito
" hei, haluaisin varata ajan koska minulla on aiemmin todettu pco eikä ole kuukautisia nyt taaskaan kun lopetin maaliskuussa ehäisylääkityksen"
olettekohan te raskaana?
-en ole
Oletteko varma? jos varaan ajan joudutte tekemään raskaustestin
-en ole edes harrastanut seksiä
-jos varaan ajan teidän täytyy silti tehdä raskaustesti.
- ei jumankauta, ettekö ymmärrä puhetta, en ole raskaana!
-no mutta kun asia ei ole kiireellinen niin ette voi varata aikaa ennen ensi syksyä
tässä vaiheessa löin luurin korvaan.
kai sitä nyt jumankauta aikuinen nainen tietää onko harrastanut seksiä vai ei ja jos olis raskaana niin aika varmasti se jossain näkyis ja tuntuis.
Kommentit (12)
ei hajuakaan pco:sta, eli onko vaarallista tms ettei ole menkkoja nyt? Vai miksi on tarve lääkäriin? Ja onko siis pikainen tarve? Jos on, niin yksityiselle varmaan kannattaa mennä.
raskaus on paljastunut niillä "pakollisilla" raskaustesteillä vaikka nainen on kivenkovaan väittänyt, ettei voi olla raskaana. Sun kohdallasi tietenkään et ole, jos kerran et ole ollut yhdynnässä, mutta ei se terveydenhuollon ajanvarausihminen siitä voi mitenkään olla varma. Oletpa hölmö jos jätät ajan varaamatta siksi, että et halua mennä raskaustestiin!
hoidetaan vain kiireelliset asiat. Muuten ei riitä kunnilla rahat ja sijaiset. Pco ei tosiaan ole kiireellinen, soittele sitten syksyllä.
Ja itse varmaan tiedät, onko ollut seksiä vai ei, mutta hoitaja ei voi siihen luottaa. Tietäisitpä, montako yllättävää raskautta niissä testeissä löytyy, vaikka ei kuulemma ole ollut seksiä viimeiseen vuoteen...Hoitaja ei voi tietää, oletko juuri sinä luotettava sanomisissasi vai et, vaikka itse sen tiedätkin.
oli tarkotus että lopetan ehkäisyn jotta voisi kesällä koittaa raskautta, mutta nyt kai siitä ei tule mitään jos pco tai muu on pistänyt kaiken sekaisin. enen ehkäisyä oli 2v kaiki kunnossa ja sitä ennen oli rakkulaiset munasarjat. minusta oli ahdistavaa kun ei ollut kuukautisia lainkaan, mutta lääkärit ja terveydenhoitajat sanoivat että ei se mitään haittaa ettei ole kuukautisia (yli puoleen vuoteen- vuoteen) siis mitä? mua haittaa jos mun keho ei toimi kuten luoja sen on suunitellut ja kuten se on aiemmin toiminut. näppyjäkin tulee.
ja nyt kesällä sitten vauvan tekoon?
Voit ihan varmasti kuitenkin alkaa yrittämään sitä vauvaa, ja soittaa ja tehdä uudestaan varausta ja ehkä kannattaisi suostua siihen raskaustestiinkin?
ja nyt kesällä sitten vauvan tekoon?
Voit ihan varmasti kuitenkin alkaa yrittämään sitä vauvaa, ja soittaa ja tehdä uudestaan varausta ja ehkä kannattaisi suostua siihen raskaustestiinkin?
naimisissa 2 vuotta eikä ole mitään selibaattia.
mikä on kiireellinen asia? abortin tekijät, murhaajat varmaan ensikis, sitten syöpäpotilaat ja sitten muut.
Niin ainakin pk seudulla on se linja, että gynekologille pääset julkisen kautta raskaustoiveen vuoksi vasta kun olette olleet ilman ehkäisyä vuoden. Voit huoletta odottaa kuukautisia sen vuoden. Itsellänikin alkoi menkat vasta n.7kk loptuksrn jalkeen ja sittenkin epäsäännöllisinä. Raskaus alkoi 13kk kulttua. Olin päättänyt hakeutua tutkimuksiin kun kuukautisten alkamisesta on vuosi jollei raskautta kuulu. Johonkin ne rajat on yhteiskunnan kustantamisaa houdoissa ja tukimuksissa vedettävä. Voit hyvin hakeutua yksityiselle. Väestöliitossa normitarkastus (jos hoitoja ei aloiteta) ei paljoa maksa. Normaali tk lääkäri ilman ultraa ei voi sinua auttaa. Ainoa tapaus jossa minusta sinun olisi syytä kiitehtiä on jos olet jo selkeästi iäkäs eli lähempänä 40-v. Silloin on turha jäädä enää odottelemaan ovulaatiota tuolla taustalla luomusti.
Saat oikeasti heti apua ammattilaiselta ja luultavasti esim. Teroluteja kierron tasaamiseen. Ei terveyskeskuslääkäreiltä saa kunnollista apua tuollaisiin erikoisempiin vaivoihin. Korkeintaan voit saada lähetteen jatkotutkimuksiin-> ei kiireellisenä-> vähintään puoli vuotta odotusta... Nimimerkki kokemusta on...
hmm.. miksi sitten väestöklinikan lääkäri totesi että teroluttia korkeintaan 3kk ja sitten on todellakin pian tehtävä jotain jos ei kuulu? sain reseptin puhelimitse, vaikka edellisestä käynistä 5 vuotta