Oletko koskaan sortunut ostamaan lapselle liikaa vaatteita?
Kommentit (14)
Po.P:lta. Housuja ja muuta järkevää ei sitten ikinä muista ostaa, aina vaan niitä printtipaitoja tarttuu mukaan.
kaikkia vaatteitaan ennen kuin ne kävivät liian pieniksi.
Siis niin, että vaatteet jää käyttämättä? En ole.
Kieltämättä olen ostanut sellaista, jota ei välttämättä olisi tarvinnut. Toki on käytetty niitäkin, mutta ilmankin olisi pärjännyt. Mulla on muutenkin nyt niin paljon tuttavia, joilla on juuri sen verran vanhemmat lapset, että saan ihan tolkuttomat määrät hyvää vaatetta heiltä ja arvostan tätä kovasti. Laitan itsekin sitten pieneksi jääneet eteenpäin (en siis myy vaan annan).
Lähinnä ostan "halpisvaatteita" eli kirppiksiltä tietenkin ja sitten joku Lindex ja H&M ovat kompastuskiviä mitä vaateostoksiin tulee :o)
tein viime viikolla inventaariota lasten vaatekaapeissa...
Löysin yllättävän paljon t-paitoja tytölle.
Siis juuri tämän kesän kokoa. (isommat ovat eri paikassa).
Laskin pelkät kaapissa olevat t-paidat ja niitä oli 52.
Lisäksi jokunen saattoi olla pyykkikorissa/silityspinossa...
*punastuu*
Tietysti muitakaan vaatteita ei ollut kovin vähän...
t: hamsteri-Beaver
Ehkä 30 mekkoa nelivuotiaalla oli vähän liikaa.
teini-ikäisellä on liikaa vaatteita.
Rahallisesti ei ole iso tappio, päinvastoin, usein jään voitolle, kun myyn kirppislöytöjäni eteenpäin.
Keskihinta tyttären trikoopaidoille on ollu 80 senttiä, farkuille ja legginseille 2€/kipale.
Mutta on tosiaan riittävästi varmaan 15 paria farkkuja, 20 toppia, 20 t-paitaa, 20 pitkähihaista ja 8 hupparia...
Ostan aina ulkomailta, tilaan nettikaupoista ison satsin kerralla. Samoin ale-aikaan hamstraan ei-merkkivaatetta ihan vaan kun halvalla saa. Pakko lopettaa, kaapit pursuaa jo... Rahallisesti ei kaduta eikÄ tunnu oikeastaan missään, mutta muuten ärsyttää oma shoppausholismi. Ehkä vähän.
lapsellani on _ihan_ liikaa vaattetta.
esim koossa jota hän nyt käyttää:
perus trikoopaitoja n.20
tunikoita n.20
paksumpia paita, neuleita ym n.20
neulemekkoja n.10
trikoomekkoja n.30
leggareita n.20
collegehousuja n.15
muita housuja n.10
pikkuhousuja n.40
ym ym..
ja seuraavassa koossa odottaa 3 kassillista vaatetta. ja sitä seuraavassa koossa myös.
mulla on ostosriippuvuus, myönnän :)
meillä on lapsella liian vähän vaatteita, lomaa varten jouduin kaivelemaan viime kesän hiukan alimittaisia vaatteita käyttöön, ettei tarvitse kesken lomamatkan pesettää.
Yhtään vaatetta ei ole vielä jäänyt käyttämättä kokonaan, vaikka vauva-aikaan meillä oli valtavat määrät kavereilta ilmaiseksi saatuja vaatteita käytössä. Olisi pärjätty puolella tuosta vaatemäärästä, mutta eipä tarvinnut pestä pyykkiä niin usein.
erinäisistä paikoista. Varmaan 5 juhlamekkoa kaapissa eikä yhtään juhlia tälle kesälle :D
Olisin halunnut enemmän tyttäriä, joten nyt tulee kompensoitua ostamalla kaikki mahdollinen ihanuus tälle yhdelle.
Minulla on vaan tarvittavat 4 välikausihaalaria, 5 talvihaalaria, 4 söpöstelytakkia, 3 söpöstelykengät meidän neidille.
t. bloggaaja
+ kaikki lahjaksi saamat. Silti ostan kun jotain kivaa sattuu eteen... Pieniksi jäävät lähes uusina. Joissakin etiketit vielä kiinni. Annan eteenpäin tai vien kierrätykseen.
Esikoiselle tuli hamstrattua vauvavaatteita kirpparilta yllin kyllin, kun ne oli vaan niin ihania ja halpoja :). Valtaosan olen onneksi saanut myytyä eteenpäin ja usein jopa samalla hinnalla.
Ja jotain mokia sattuu vieläkin, kun menen yllättäen kirpparille ilman tekemääni listaa ja en muistakaan ulkoa mitä jo on ja mitä vielä puuttuu. Lapsi siis nyt melkein 2v ja seuraavaa kokoa on college-paitoja odottamassa ihan liikaa, housuja taas tuntuu olevan vaikea löytää, ovat ilmeisesti niin loppuun käytettyjä.
"liikaa" on tullut myös esikoisen vauva-aikana ostettua sellaisia vaatteita, joita ei sitten koskaan käytetykään. Esim. potkuhousut jäivät kaapin perälle kun aina oli päällä body + puolipotkarit.